Ma dolgozni jöttünk ide, nagy munka vár ránk, de az első megszólalásnak a részvét és az együttérzés hangján kell szólnia – kezdte parlamenti expozéját Orbán Viktor miniszterelnök.
Kívánjuk a katasztrófa károsultjainak, hogy legyen erejük pótolni a pótolhatatlant – tette hozzá a miniszterelnök. A sérülteket, a kitelepítetteket segíteni fogja a kormány, hogy mihamarabb újrakezdhessék életüket, az ország történetének legnagyobb ökológiai katasztrófája után – hangsúlyozta a kormányfő. Orbán Viktor köszönetét fejezte ki azoknak, akik azonnal a károsultak megsegítésére siettek, valamint a hazai és nemzetközi sajtó képviselőinek, akik késedelem nélkül adtak hírt a katasztrófáról.
A kormányfő kiemelte, hogy a legfontosabb pillanat jött el az ország életében, ugyanis választ kapunk arra a kérdésre, hogy valóban megváltoztak a dolgok, vagy maradt minden a régiben. A nemzeti ügyek kormánya arra kapott felhatalmazást tavasszal és ősszel az emberektől, hogy új korszakot nyisson – emelte ki. Egy olyan korszakot, ahol nem írhatja felül a magánérdek a közérdeket. Az a világ nem jöhet vissza, ahol a hatalommal való visszaélés mindennapossá vált. A magyar kormány elég elszánt ahhoz, hogy a hatalmasságok helyett az emberek oldalára álljon – jegyezte meg Orbán Viktor az iszapömlés kapcsán. A kormányfő a parlamentben azt mondta: kártalanítani kell a károsultakat, és mivel nem természeti csapásról van szó, hanem emberek által előidézett károkozásról, nem az adófizetőknek, hanem azoknak kell fizetni, akik a károkat okozták.
Emellett biztosítani kell az emberek munkáját az üzemben, meg kell gátolni, hogy további károk keletkezzenek a környezetben és mielőbb ki kell vizsgálni a felelősség kérdését – tette hozzá.
A kárfelszámolás ügyében a miniszterelnök elmondta, a kiindulópont az, hogy nem természeti csapás történt, ezért ne az adófizetők, hanem a kár okozói fizessék a felmerülő költségeket. Ember által épített és működtetett üzem, és emberek által létrehozott veszélyes anyag, emberi mulasztás miatt okozott hatalmas károkat, ezért meg kell keresni, és felelősségre kell vonni a katasztrófa okozóit.
Vagyonzár alá kerül a Mal Zrt.
A károkozók magánérdeke, hogy az államra vagy az adófizetőkre hárítsák a költségeket – jegyezte meg Orbán Viktor. – Fontos, hogy ne legyenek további kárvallottak. A timföldgyár újraindítása közérdek, mivel nem veszíthetünk munkahelyeket. Lényeges, hogy a cégben érdekeltek minél kevesebb kárt szenvedjenek. Tisztában kell lennünk a tárolók állapotával. Nem élhetünk együtt nyilvános veszélyekkel. Nem engedhetünk meg magunknak további természeti katasztrófákat – szögezte le.
Láthattuk a MAL Zrt. részéről: magánérdek a problémák bagatellizálása – említette Orbán. – “Nem veszélyes a vörösiszap” – idézte a miniszterelnök a cég igazgatójának korábbi nyilatkozatát. Ez felelőtlenség. Ezt a felelőtlenséget tovább nem engedhetjük. A szigorú felelősségvonás az első számú feltétel. A károkozók próbálnak menekülni, de az elszámoltatást nem kerülhetik ki – tette hozzá.
A világban az elmúlt években számos ökológiai katasztrófa okozott károkat – folytatta Orbán. Gondoljunk a Mexikói-öbölben történt olajkatasztrófára, és ami minket, magyarokat közvetlenül érintett, a verespataki ciánszennyezésre. Minden ilyen katasztrófa új helyzet elé állít, kérdéseket vet fel, amire válaszolni kell. Köz és magánérdek konfliktusához jutunk el ilyenkor. Egy utópiával örökre le kell számolni: a magánérdek soha nem rendelheti alá a közérdeket. A XXI. században a modern állam elsődleges szerepe és kötelessége a kihívásokkal szemben az, hogy megvédje és érvényesítse a közérdeket – mindenkor – a magánérdekek felett. Manapság a közérdeket csak a modern állam képviselheti. Csak az államnak lehet erre törvényes eszköze, ezért az államot cselekvő rendszerré kell alakítani – hangsúlyozta.
Ennek értelmében a kárt okozó céget haladéktalanul állami vagyonzár alá kell vonni. Ehhez a kormány és az ország részéről bátorságra van szükség – fűzte hozzá a miniszterelnök. – Korábban az állam ilyenre nem vállalkozott, hiányzott az erő, a bátorság, talán a szándék is. Ma már más világ van. Magyarországon többé soha nem írhatja fölül a magánérdek a közérdeket.
Őrizetben a vállalat vezérigazgatója
A kormány katasztrófavédelmi biztos intézményének létrehozását javasolja megfelelő jogosítványok megadásával. A károkozó MAL Zrt. teljes körű felügyeletét, irányítását és vagyonkezelését a katasztrófavédelmi biztos hatáskörébe rendelik. A biztos feladata lesz az is, hogy javaslatot készítsen a vállalat jövőbeni helyzetéről annak figyelembevételével, hogy a kártalanításnak a károkozó pénzéből kell történnie, és nem az adófizetőkéből – fejtette ki Orbán Viktor.
A miniszterelnök bejelentette, hogy a rendőrség őrizetbe vette, és kezdeményezte a vállalat vezérigazgatójának előzetes letartóztatását. Most kell bizonyítanunk, hogy Magyarország megváltozott – húzta alá a politikus.
Orbán Viktor szerint a valóság a tudósításoknál is megrendítőbb, és szerencsének nevezte, hogy a tragédia nem éjjel történt, mert akkor mindenki meghalt volna.
A miniszterelnök leszögezte: a térség elpusztult, ezért vissza kell állítani az élet lehetőségét, és érvényesíteni kell a magyar emberek közös érdekeit.
A tragédia nyomán óriási összefogás jött létre határon innen és túl. Mindenkit arra szólítok: csatlakozzanak ehhez az összefogáshoz, és továbbra is cselekedjünk közösen, a köz érdekében – fogalmazott a miniszterelnök.
Nézze meg a fidesz.hu felvételét!
Kapcsolódó írások:
Minden tekintetben szükséges a felelősségre vonás
Juliusz Janusz érsek, apostoli nuncius látogatása Devecseren
“Maga az élet sérült meg a katasztrófában”
A KDNP minden kormányzati lépést támogat a vörösiszap-katasztrófával kapcsolatban