„Az előző médiatörvény egy paktumra épült, és mindenki egyetértett abban, hogy nem működik. Az új törvény működését illetően persze megoszlanak a vélemények, de adjunk esélyt, hogy kipróbáljuk, működik-e”, mondta Semjén Zsolt az ATV Jam című műsorában. A miniszterelnök-helyettes azért sem aggódik túlzottan, mert már 20 éve folyik a vita a médiatörvényről, a mostani disputában elhangzott érvek felét pedig már a ’90-es évek elején is hallhattuk.
Semjén Zsolt úgy érzi, a sajtó továbbra is szabad, szerinte inkább az a kérdés, hogy a szabad véleménynyilvánításra hivatkozva lehet-e olyan értékromboló, erőszakot sugalló műsorokat készíteni, amelyek durván sértik a különböző társadalmi csoportok érzékenységét. A szabad véleménynyilvánítás természetesen szent dolog, szögezte le Semjén, ugyanakkor a közösségek és személyek méltóságának védelme is az, így e két jog érvényesülési arányán van a vita.
A miniszterelnök-helyettes úgy látja: elsősorban a kereskedelmi médiumokról van szó, vannak ugyanis olyan adások, amelyek súlyosan sértik a különböző közösségeket, illetve a társadalmat. Ráadásul a média – így, vagy úgy -, de egy fajta példaképet állít. „Na mármost, amíg Szent Imre herceg, Robin Hood, vagy Rózsa Sándor volt a példakép, addig ez még rendben is volt, de amikor ezekben a valóságshowk a társadalmi együttélés szempontjából kifejezetten deviáns dolgokat sugallnak, akkor ezzel szemben valamilyen védelmet kell nyújtani”, érvelt Semjén Zsolt.
A kormányfő-helyettes úgy véli, sokan a félelmeiket vetítik ki az új médiatörvényre, ráadásul szerinte a nemzetközi médiaszervezeteknek csak egy része tiltakozik ellene – ezek pedig számos esetben olyan dolgokat támadnak, amik nincsenek is benne a törvényben, legalábbis nem úgy, ahogy ők azt beleolvassák. De mint mondta, ha lesz arra konkrét példa, hogy a szólásszabadságot sérelem éri, akkor el fogja ismerni, hogy hibáztak és partner lesz abban, hogy a hibát kijavítsák.
Semjén szerint egyébként valóban szükség van konzultációra a médiatörvény kapcsán is, de azt ki kell terjeszteni a társadalom egészére, mert az nem pusztán a médiában dolgozó emberek belső ügye, mint ahogy például az egészségügy sem kizárólag az orvosok dolga, hanem a betegeké is.
Nézze meg az ATV felvételét!
(Forrás: atv.hu)