Az elkészült jelentések egyértelműen visszaigazolják azon feltételezéseket, hogy az előző SZDSZ- MSZP-s városvezetés számos területen szervezetlenül, hanyagul végezte munkáját és a gazdálkodás területén komoly visszaélések történhettek.
Ahhoz hogy végérvényesen le tudjuk zárni a múltat a Jogi Ügyrendi és EU kapcsolatok Bizottság által megvizsgált átvilágítási jelentések megismerése után elszámoltatási vizsgálóbizottság létrehozására tett javaslatot a tegnapi testületi ülésen. Elsődlegesen a Bizottság a következő 10 ügyet javasolja vizsgálatra:
1. Indokolatlan költségelszámolások (Gázpalackok, Reprezentációs költségek, Telefon, Gépjármű)
2. Nagy értékű buszköltség elszámolása
3. Nagy értékű meszesi ingatlan vásárlása
4. Előnytelen, hátrányos szerződéskötések (Bérleti szerződések, Mahart Passnave szerződés, Telekommunikációs szerződések)
5. Erdélyi kirándulások elszámolásának hiányosságai (Szülői befizetések)
6. KalocsaKom befektetései, szerződései, beszerzései
7. Kalocsa Város ingatlanvagyonának alakulása (Önkormányzati bérlakások sorsa)
8. „A kalocsai önkormányzat 20 éve” című kiadvánnyal kapcsolatos esetleges túlszámlázás ügye
9. Magántulajdonú családi ház indokolatlan, érték feletti vásárlása
10. Számviteli fegyelem vélhető megsértése, hanyag kezelés
Az Elszámoltatási Vizsgálóbizottság elnöke: Dr. Filvig Géza
Tagjai: András István, Rumi László, Szabó Patrik, Turi Tibor, Varga Nelli, Vén Rita
Az Elszámoltatási Vizsgálóbizottság heti rendszerességgel ülésezik, adatgyűjtést végez, valamint személyesen kívánja meghallgatni a fenti 10 ügy érintettjeit és ez alapján javaslatot tesz.
Ahhoz, hogy a jövő sikeres legyen, le kell zárni a múltat. Ehhez pedig hozzátartozik a jogi, politikai és erkölcsi felelősségre vonás egyaránt. Az elszámoltatást alkotmányos, törvényes keretek között, de komoly alapossággal és teljes körűen kell elvégezni. Ha ezt nem tennénk meg, akkor figyelmen kívül hagynánk a lakosság jogos igényét. Az eddig megismert anyagok alapján az Elszámoltatási Vizsgálóbizottság fő irányelve, hogy a közvagyonnal való gazdálkodást még nagyobb felelősséggel kell végezni a rábízottaknak, mint amikor magánvagyonával gazdálkodik valaki.
A témával bővebben foglalkozik a Kalocsai Hírlap 2011. január 21-i száma.
(Forrás: Kalohírek)