Magyarország jól felkészült az elnökségre

2011. január 07.
Ossza meg ismerőseivel!

    „Magyarország felkészültsége megnyugtatónak tűnik” – fogalmazott a magyar kormányfő, és hozzátette, hogy „jó esély van a sikeres magyar elnökségre”. A siker fokmérője az, ha 2011 júniusában az EU erősebb lesz, az euró pedig jobb állapotban, mint most – mondta Orbán. A magyar kormányfő hitet tett az euró erősítése mellett. „Az euró az integráció legfontosabb eszköze, és megvédése, erősítése első számú európai érdek” – tette hozzá. A magyar elnökség akkor lesz sikeres, ha a tagállamok módosítják az alapszerződést az állandó európai válságkezelési mechanizmus létrehozása érdekében, megállapodnak a gazdasági kormányzásról szóló hat jogszabályról és eredményesen elindul az úgynevezett európai félév, a gazdasági politikák összehangolása – fogalmazott Orbán.

    Orbán: erősíteni az EU versenyképességét

    A magyar miniszterelnök négy fő prioritást nevezett meg: az EU gazdasági versenyképességének erősítését, az EU bővítését, az energiabiztonsági együttműködést és a romastratégia kidolgozását.

    Az EU gazdasági megerősítésének kérdésében Orbán leszögezte, hogy „a következő 15-20 évben nem élhetünk úgy, mint eddig”, mert különben az EU nem lesz versenyképes. „A magyar elnökség egy lépéssel közelebb akarja vinni az EU-t a versenyképességhez” – tette hozzá.

    „Felébreszteni a bővítési optimizmust”

    A bővítés ügyéről szólva Orbán hangsúlyozta, hogy Horvátország uniós felvételénél nem egyetlen ország csatlakozása a kérdés, hanem az, hogy hogyan látja a jövőt az EU. „A bővítési optimizmus felébresztése és megerősítése” a magyar elnökség érdeke – fogalmazott Orbán. A magyar elnökség támogatja Horvátország EU-csatlakozását, a schengeni övezet kiterjesztése Romániára és Bulgáriára szintén fontos feladat, ezen kívül teljesen világos csatlakozási perspektívát kívánunk adni Szerbiának is – tette hozzá.

    Az energiával kapcsolatban Orbán az EU belső energiapiacának szabaddá tételét és az energiabiztonság megteremtését nevezte fő feladatnak. Kiemelte, hogy Magyarország ehhez hozzáteszi a magyar-szlovák energiarendszer összekapcsolását.

    A romakérdésben Orbán reményének adott hangot, hogy a magyar elnökség alatt elkészül a romastratégia, és az Európai Tanács júniusi ülése el is fogadja. „Az Európai Uniónak nemcsak érdekei vannak, hanem lelke is” – emelte ki a magyar miniszterelnök. „Egyikünk sem lehet nyugodt addig, amíg … nem adtuk meg minden európai polgárnak, köztük a romáknak is, hogy az integrált európai élet megbecsült szereplőivé váljanak” – fogalmazott.

    A magyar médiatörvénnyel kapcsolatban Orbán Viktor kijelentette, hogy a kérdésben „rossz politikai vita” folyt, és a „reakciókat érzelmek motiválták”. Felajánlotta, hogy ha a törvény gyakorlati alkalmazásának tapasztalata igazolja a politikai aggályokat, akkor a kormány kész orvosolni a problémát. Reményének adott hangot, hogy a Bizottság megfelelő jogi vizsgálat után mindenkit megnyugtató jogi szakvéleményt ad arról, hogy a magyar médiatörvény összhangban van az EU jogával. Hozzátette: biztosra veszi, hogy a Bizottság jogi értékelése diszkriminációmentes lesz.

    Barroso: a piacok akarják az erősebb EU-t

    Barroso helyeselte a magyar elnökség mottóját, az „erős Európát”. „Pontosan ez az, amire szükségünk van: az erős Európa” – szögezte le. Európának stabilitásra, növekedésre és munkahelyekre van szüksége. Erős intézményekre, erős gazdasági koordinációra – tette hozzá.  Nemcsak a föderalisták akarnak több koordinációt, hanem a piacok is. Ez nem utópia vagy idealizmus, hanem realizmus – fogalmazott Barroso.

    A Bizottság elnöke azonosult Orbánnak azzal a gondolatával, hogy ha Európa versenyképes akar maradni, akkor be kell fektetnie a majdani növekedés feltételeinek megteremtésébe.

    A horvát csatlakozás kérdésében kijelentette, hogy a Bizottság mindent megtesz Zágráb támogatásáért.

    A romastratégia ügyében a Bizottság elkötelezetten kíván együttműködni a tagállamokkal, erősítette meg Barroso.

    „Magyarország demokrácia”

    A magyar médiatörvényről szólva Barroso közölte: biztosítékot kapott Orbán Viktortól, hogy a törvény teljes mértékben megfelel a közösségi jognak és a sajtószabadsággal kapcsolatos uniós értékeknek, és így is fogják alkalmazni. Barroso szavai szerint a miniszterelnök azt is egyértelművé tette, hogy ha a bizottsági jogi elemzés szerint a magyar törvény nincs teljes összhangban az EU-joggal, akkor Magyarország kész módosításokra. Barroso sürgette a  törvény szövegének hivatalos megküldését. „Teljes mértékben bízom a magyar demokráciában, Magyarország demokratikus ország” – szögezte le a Bizottság elnöke.

    (Forrás: eu2011.hu)