Hazánkban is bántalmaznak keresztényeket

2011. február 06.
Ossza meg ismerőseivel!

    „Nagy küldetése van ma az igazságkeresőnek, és különösen nagy küldetése van annak, aki Krisztus örömhírét akarja minden embernek továbbítani” – így fogalmazott a Szalézi Szent Ferenc Sajtóösztöndíj január végi átadó ünnepségén elmondott beszédében az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának elnöki tisztét is ellátó Erdő Péter bíboros. Emlékeztetett arra: tavaly jutott el odáig az Európai Unió, hogy legalább az Európán kívüli keresztényellenes erőszakos és emberi jogokat sértő akciókat szóvá tette. „Nem bántóan, de megfelelő határozottsággal a kontinensen belüli jogsértésekre is fel kell hívni a közvélemény figyelmét” – hangsúlyozta a bíboros.

    Ezzel szinte egy időben Orbán Viktor miniszterelnök Strasbourgban úgy fogalmazott: „Azt szeretném, ha intézményközi vitákat nem provokálva, de Magyarország hozzájárulhatna ahhoz, hogy az Európai Unió egyértelmű és határozott állásfoglalást alakítson ki a vallásszabadság ügyében, és föllépjen a keresztényüldözésekkel szemben, ez az előttünk álló fél év fontos kérdése.”

    A bécsi székhelyű Observatory on Intolerance and Discrimination Against Christians elnevezésű szervezet csokorba szedte és kategorziálta a keresztényeket az elmúlt öt évben ért sérelmeket, és folyamatosan várja a további bejelentéseket. A lapunknak megküldött, ez év elején kiadott jelentés egy helyütt megemlíti hazánkat is. Azt az éppen egy esztendeje történt esetet emelték ki, amikor a Klubrádió egyik reggeli műsorában Para-Kovács Imre arról beszélt, hogy „egy gyerek fejlődését két dolog tudja délelőtt tönkretenni: a kereszténység és a pornográfia”. Ez a kijelentés nagy vihart kavart, Semjén Zsolt, a KDNP elnöke „aljas provokációnak, a keresztények, a kereszténység elleni botrányos kirohanásnak” nevezte az elhangzottakat, Tirts Tamás, az ORTT kereszténydemokrata tagja pedig úgy nyilatkozott, Para-Kovács szavai „felvetik a médiatörvény és az alkotmány által védett alapértékek sérelmét, valamint alkalmasak a keresztény emberek vallási érzékenységének megsértésére”. A történethez hozzátartozik, hogy Para-Kovács később elnézést kért szavaiért.

    Az Observatory on Intolerance and Discrimination Against Christians szervezet – hangsúlyozottan nem a teljesség igényével készült – jelentésének bevezetője szerint alkotói rá akarták irányítani a közvélemény figyelmét erre az – eddig talán nem eléggé komolyan vett – jelenségre, illetve arra bátorítani a kereszténység elleni intolerancia és diszkrimináció áldozatait, meséljék el történetüket a nyilvánosság előtt. A jelentés konklúziójában olvasható, hogy míg az öreg kontinensen a kereszténység – legalábbis számarányát tekintve – többségben van, mégis, gyakran kénytelen szembenézni a kis radikális csoportok által gerjesztett intoleranciával. Ráadásul ezt az intoleranciát olykor törvényi szinten is legalizálják. A mindenkit egyenlő mértékben megillető szabadságjogok szellemében a politikai közösségek kötelessége, hogy tudatában legyenek, és kezeljék a keresztények elleni diszkrimináció problémáját.

    A szervezet javaslatokat is megfogalmazott az európai kormányzatok számára. Ezek között szerepel annak szorgalmazása, hogy a kabinetek biztosítsák a keresztények számára a támadásokra adott reakciók kifejtésének lehetőségét a nyilvánosságban, illetve a terjedő jelenség ellen valamilyen válaszokat eszközöljenek.

    (Forrás: MHO)