– Nem lehet teljesen idegen az új feladatköre. 1990. és 1996. között már betöltötte a városi korház igazgatói posztját, amely most a főigazgatói pozíciónak felel meg. Mit tapasztalt akkor, és mit most?
– Akkoriban még hétszáz dolgozója volt a kórháznak, ezért a jelenleginél lényegesen nagyobb létszámmal működő intézmény volt. 1996-ban, amikor véget ért a megbízatásom, lejárt esedékességű tartozása még nem volt a kórháznak. Dr. Rácz Jenő főigazgató úr 1996-ban érkezett hozzánk és 2002-ig volt főigazgató. A kinevezéséig eltelt öt hónapban egymást váltották a kórházigazgatók.
– Ha megfelelőek az információink, akkor a lejárt esedékességű tartozás most nyolcszáznyolcvan-millió forint. Sokat hallani mostanában a tarthatatlan finanszírozási rendszerről. Kizárólag ez a külső körülmény vezetett idáig?
– Mindig lehetne jobb finanszírozási rendszert kialakítani az éppen aktuálisnál. Mégis vannak olyan kórházak Magyarországon, amelyek szufficittel működnek.
– Azt akarja ezzel mondani, hogy a problémák elsősorban nem a külső körülményekben keresendőek?
– 1996 óta sok minden megváltozott az egészségügyben is, azonban a kalocsai kórház mindenkori vezetése nem tudott alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez.
– Ez alatt mit ért? Pontosítaná ezt a megállapítását?
– Alapvető probléma volt az elmúlt években, hogy az önkormányzat vezetése, tulajdonosi minőségében – élen az akkori polgármesterrel – laikusként, az orvosok helyett hozott szakmapolitikai döntéseket, és kényszerítette végrehajtásukra azokat, akik fogadókészek voltak erre. Például a gyermekosztály kényszerű bezárásának sem a finanszírozás, vagy a gyermek szakorvosok alacsony száma volt a döntő oka, hanem az, hogy a politikai vezetés járt el ez ügyben, ráadásul úgy, hogy nem ismerte a valós lehetőségeket.
– Általánosságban kérdezem: mit kellett volna másképpen csinálni?
– Szinte mindent. Gondoljanak csak bele! Sokáig nem volt a kórháznak orvos igazgatója, amikor pedig volt, akkor a személyi változások is túl gyakoriak voltak ebben a munkakörben. Még ma sincs a kórháznak kinevezett gazdasági igazgatója, csak egy megbízott pénzügyi osztályvezetője. Az önkormányzati biztos pedig nem foglalkozik, és nem is foglalkozhat operatív kérdésekkel. Ő generalista. Ezen túlmenően a volt önkormányzati biztos túlságosan megengedő volt, a Rácz doktor távozása után hivatalba lépett főigazgató pedig a nyilvánvaló politikai kötődése miatt adhatta be a derekát a korábbi politikai vezetésnek, így elsősorban a volt polgármester akarata érvényesült a szakmai szempontok helyett. Hozzá kell tenni, hogy a Rácz doktort követő jelenlegi főigazgató ezt megelőzően sosem volt vezető.
Arról, hogy dr. Réfy Miklós mit tett volna akkor, ha ő marad a kórház első számú vezetője, hogy milyen a jelenlegi helyzet az intézményben, továbbá, hogy véleménye szerint milyen változásokat lehet elérni december 31-ig, a Kalocsai Hírlap e heti számában olvashatnak bővebben.
(Forrás: Kalohírek)