A polgármester állításaival szemben azt állítják, hogy hatáskörüket túl nem lépve, meghívásra mentek tárgyalni a GLENCORE-hoz, és ott semmilyen ajánlatot nem tettek, és még lehetne sorolni… A sajtóvita mostani fordulójában a Kalohírek munkatársa dr. Jakab Ferenc polgármesterrel készített interjúját olvashatják.
– Ön arról tájékoztatott minket, hogy a felügyeleti szerv több törvényességi észrevételt tett az Önkormányzat munkáját illetően. A képviselők azt mondják, ők nem értesültek erről. Mit szól ehhez?
– Olvassa el a Kormányhivatal legutóbbi, kilencoldalas törvényességi észrevételét. Ez csak az SzMSz-ben elkövetett törvénysértéseket taglalja. A helyzetet súlyosbítja, hogy e jogszabálysértéseket úgy követte el a képviselő-testület, hogy a szavazás előtt mind jegyző úr, mind magam jogászként figyelmeztettük a képviselőket, hogy amit meg akarnak szavazni, törvénysértő. A testületi ülések jegyzőkönyvei igazolják, hogy felolvastuk a törvényességi észrevételeket az alpolgármester-választás elmulasztásával és a jegyzőkönyv-vezetés szabályozásának hiányosságaival kapcsolatban is. Ám ez nem befolyásolja a képviselőket. Tudomásul veszik a leiratot, majd újra elfogadják ugyanazt a jogszabálysértő határozatot. A jegyzőkönyvek késedelmes elkészülte kapcsán egyértelmű utasítást kaptunk, hogy enyhítsük a jelenlegi túlbonyolított dokumentációs rendszert, vagy biztosítsunk hozzá létszámot. Az utasítást tudomásul vették, majd tovább bonyolították az eljárást, de létszámot nem biztosítottak. Ráadásként a jegyző urat hibáztatják a késlekedés miatt.
– Dr. Kohány András helyettesítő körjegyzőt is támadják?
– Igen, egyre durvábban. A testületi ülésen bejelentette, hogy törvénysértést tapasztalt, mire Molnár László Krisztián nyíltan megfenyegette, egy másik képviselő pedig feljelentette a Kormányhivatalnál…
– Így nem lehet könnyű dolgozni.
– Valóban nem! Ráadásul a testületi többség annak ellenére választotta a Pénzügyi Bizottság elnökévé épp a velem perben álló Molnár László Krisztiánt, hogy jeleztem szakmai alkalmasságát illető kételyeim, noha a rágalmazásokról, a fenyegetésekről is tudtak. Név szerinti szavazással mégis bizottsági tagnak, majd elnöknek választották. A bizottság törvényi kötelezettségeit nem teljesíti. Majd’ féléves működésükről eddig semmilyen jegyzőkönyvet nem kaptam, ami több szempontból is jogszabálysértő. A nevükbe felvették a közoktatási jelzőt, ám oktatással nem foglalkoznak.
– Ehelyett mivel foglalkozik a bizottság?
– Ellenőriz. Olyanokon keresnek fogást, akik ingyen dolgoztak a faluért, vagy adtak valamit Foktőnek. Például Bukor Lajosné dr., Foktő díszpolgára az alpolgármesteri tiszteletdíját ajánlotta fel köztéri szobrokra. Most a sem polgármesternek, sem képviselőnek meg nem választott Takács Józsefné a felajánlás törvényességét ellenőrzi, noha a korábbi felajánlások idején a Hivatal főkönyvelője ő volt. Itt kell keresnünk a testületi munka ellehetetlenülésének, és a rossz együttműködésnek az okait. Ha négy öt képviselő olyanokat enged szóhoz jutni, sőt támogat, akik engem fenyegetnek, rágalmaznak, zaklatnak, akkor én hiába nyújtok feléjük békejobbot.
– A pénzügyi ellenőrzés csak nem baj! A pénzkezelés terén rendnek kell lennie!
– Igen! Csakhogy itt az a Takács Józsefné jár a Hivatalba ellenőrizni hetente többször bizottsági felhatalmazással, aki a 2002-ben lezárult szennyvíz-beruházásnál gazdasági vezető köztisztviselőként „nem vett észre” majd 120 millió forintnyi, valótlan tartalommal kiállított számlát. Aggályos a Kulturális Bizottság működése is. A falunapokon az árusok és a kocsmárosok által befizetett bérleti díjak, ajándékok az elmúlt öt év könyvelésében nem szerepelnek. Ez évente legalább 100.000 Ft-os tétel. Ezt persze nem keresik az ellenőrzők. Egy Kulturális Bizottsági pályázati elszámolást is vizsgálunk, de erről majd később számolnék be, mert az még súlyosabb.
– A képviselők épp Önt hibáztatják az Önkormányzat pénzügyi helyzetének megingása miatt.
– Komoly elemzéseket, hatástanulmányokat készítettünk. Ezekből tisztán látszik, hogy 2010. október közepéig tökéletes volt a pénzügyi egyensúlyunk. A bankszámla-egyenlege 2010. november 8-án fordult negatívba, tehát az év 12 hónapjából 10-ben pozitív egyenlege volt az Önkormányzatnak. Az elkészített diagramból jól látszik, hogy az előző ciklusban hónapról hónapra több volt a bevétel, mint a kiadás. Az olló a választásoktól kezdve nyílt szét a diagramon is jól láthatóan. A kiadások szintje októbertől végig nagyobb volt, mint a bevételeké, ezért az Önkormányzat december 31-én negatív egyenleggel zárta az évet, mivel a választások után az új képviselő-testület a költségvetésbe betervezett bevételeket nem szavazta meg, ugyanakkor a kiadási szintet nem csökkentette, sőt, növelte.
– A képviselők az Ön fizetését és a sajátjukat is 20%-kal akarták csökkenteni. Ezt ön nem támogatta.
– Foktőn a bizottsági elnöki tiszteletdíj majd’ 74.000 Ft, ami egy teljes fizetés. Javasoltam, csökkentsük le a polgármesteri és a képviselői tiszteletdíjakat a környék önkormányzati tiszteletdíjainak minimumára.
– Mi volt erre a képviselők véleménye?
– Molnár bizottsági elnök azt mondta, nem tudja magát összehasonlítani azokkal, akikkel nem lehet, mert ők szélesebb látókörűek más képviselőknél. Battáné Pálfi Erzsébet azt mondta, ő a családjától nem fog elvenni, Dobos Lajos pedig, hogy a tiszteletdíjból fizeti majd a bírósági költségeket, melyek a sérelmemre elkövetett rágalmazási perekben rá várnak.
– A képviselők azt mondták, a GLENCORE hívta meg őket a tárgyalásra, ezt Ön fordítva adta elő.
– Mert a 2011. február 10-i testületi ülésen Juhász Csaba is ezzel ellentétesen nyilatkozott. Jegyzőkönyv is van róla.
– Mi a megoldás? Hogyan tovább?
– Azt gondolom, valamennyi választott tisztségviselőnek a faluért kellene dolgozni. A választások után felajánlottam, hogy nem perlek senkit a rágalmazásokért, dolgozzunk Foktőért. Erre újabb rágalmazás volt a válasz. A képviselő testületből négy képviselőnek be kellene látni, hogy a politikai boszorkányüldözéssel semmire nem jut a falu. Dolgozni kellene végre! Néhány képviselővel nyolc éve dolgozunk együtt. Ha nem is kedveljük egymást, Foktő érdekében újra együtt kellene működnünk!
(Forrás: Kalohírek)