Csíkfalu egy moldvai csángó kistelepülés, mintegy százötven családdal – a lélekszám öt-hatszáz. E faluban született és él azóta is a 37 esztendős Lőrinc Cselesztin, aki mozgáskorlátozottsága ellenére, emberfeletti erőfeszítéseket téve vezeti a Csángó Rádiót (csangoradio.ro). A napokban a Fidelitas februári bálján összegyűjtött adományt juttatta el hozzá a helyzet.TV stábja.
– Az egész falu katolikus vallású, és magyarul-csángóul beszélünk – kezd bele történetébe Lőrinc Cselesztin, aki 2009. november 11-én indította útjára az internetes rádióadást. – Régóta gondolkodtam azon, hogy legyen egy csángó rádió, mert legyen egy rádió, ami a miénk. Itt nagyon hiányzott Moldvában valami, ami nekünk szól. És nem is csak a csángóknak, hanem a magyaroknak; a külföldi magyaroknak, erdélyieknek, magyarországiaknak, hogy hallják meg a csángó szót és a népdalokat ezen keresztül.
Kanadától Ausztráliáig – kivéve otthon
Az elsődleges cél tehát ez volt: tudja meg a világ, hogy vannak csángók, s hogy magyarul beszélnek. A Cselesztin által kezdetleges technikai háttérrel működő adót mára 35 országban hallgatják, így például Ausztráliában, Japánban, az USA-ban, Kanadában és Brazíliában is.
– Ezekből a távoli országokból kaptam is leveleket, ezekben gratulálnak, hogy hallják innen a csángó dalokat, ezek erőt adnak a további munkához. A rádiónak egyébként van egy hosszú távú terve: minél több támogatást kapunk, annál nagyobb esély nyílna arra, hogy egy frekvenciánk is legyen, így pedig több környékbeli faluban is hallható volna az adás – említi a jelen nehézségeit a szerkesztő-műsorvezető. – Sajnos a csángó falvaink ki vannak hagyva a „modernizációból”, nem sok helyen van internet.
Üzenet haza
Mostanában sok olyan fiatal „hangolódik” Cselesztin internetes csatornájára, aki a munka miatt elvándorolt Magyarországra, Németországba, Olaszországba, Spanyolországba. – Nagyon örültek, amikor meghallották, hogy van ez; este, amikor a munkából hazamennek, hallgatják, üzennek haza, kérnek számokat – mondja, kiemelve, hogy az adásszerkezet is ehhez igazodik: este 9 órától van a kívánságműsor, így tartják a kapcsolatot szülőföldjükkel, „Csángliával”, ahogy nevezik.
Kicsivel később Cselesztin „betekintést” enged a rádió munkájába. Beül a rádiós szoba ablaka alá, felteszi a fejhallgatót, behúzza a mikrofont és bekapcsolja a gépet. Kintről behallatszik az adásba a tavaszt jelző madárfütty, és ha valaki még nem érezné, milyen idő van éppen Csíkfaluban, az ízes magyar hang így köszönti a hallgatókat: „Jó napot, kedves hallgatók, önök a Csángó Rádiót hallgatják! A mikrofonnál Lőrinc Cselesztin, szeretettel köszöntöm a Csángó Rádió hallgatóit innét Csíkfaluból! Hát örülünk, örülünk, nagyon örülünk, mert itt a tavasz, 17 fok van itt nálunk, nagyon szépen süt a nap. Örülünk, hogy nem tér vissza a tél. Remélem, hogy hamarosan megszáradnak az utak, és akkor én is ki tudok menni a falura, hogy megjárjam a barátokat. Hallgassák könnyűzeneprogramunkat, amely tart 15 óráig. Hallhatnak slágereket, újakat, régiket, magyarul, angolul, románul, mert ahogy mondani szoktam, a Csángó Rádió nem küszöböl ki senkit, tisztelet és barátság minden nemzet között. Ez miatt szeretettel elfogadunk minden kedves hallgatót, mindenkinek itt megvan a helye… Jó, szép délutánt kívánok önöknek!”
Erre elég 35 ezer forint
A rádió jelenlegi költsége havonta mintegy 35 ezer forint, ebbe beletartozik a telefon, az internet és a honlap fenntartása. Az indulásra a magyarországi Szülőföld Alapból gyűlt össze pénz. – A kedves hallgatók, akik olvassák a honlapot, tudják, hogy már megkaptam az ötszázezer forint támogatást, és nagyon örültem néhány hete, amikor meghallottam a Fidelitas támogatását, meglepett ez a segítség. Ezúton is köszönöm mindenkinek, aki adományozott, és megígérem, hogy amit kaptam, a rádió minél sikeresebb fenntartására fordítom. Van egy mondás, hogy sok kicsiből sok lesz, mert ez a cél, hogy minél több emberhez eljussunk. Isten fizesse – ahogy mi mondjuk -, és Isten adjon egészséget mindenkinek, aki segíti a csángókat – zárja „híradását” Lőrinc Cselesztin az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség videóblogján, a helyzet.TV honlapján közzétett kisfilmben.
Nézze meg a HelyzetTV felvételét!