Értékcentrikus alkotmánytervezet született

2011. március 10.
Ossza meg ismerőseivel!

    A Fidesz és a KDNP frakció együttes ülése után Harrach Péter kifejtette: igyekeztek úgy megfogalmazni az alaptörvény tervezetében megjelenő értékeket, annak ember- és a társadalomképét, ami megfelel társadalmi igényeknek. „Reményt adó jövőképet rajzol fel a javaslat, s ez egyúttal egyfajta nemzeti öntudatot is ad” – fogalmazott Harrach Péter.
        
    Elmondta, hogy a KDNP számára fontos és hangsúlyos helyen képviselt értékek, így az élet, a házasság és család védelme a tervezetben olyan megfogalmazást kaptak, amelyek számukra elfogadhatóak és örülnek, hogy ezek végül bekerültek a szövegbe.
        
    Szólt arról is, hogy a frakcióülésen elég hosszú vita bontakozott ki bizonyos kérdésekben, s ezek közül kiemelte a gyermekek után járó szavazati jog lehetőségét.
        
    A frakció első embere azt mondta, pillanatnyilag egy megengedő lehetőség benne van a szövegben, ami jogkiterjesztést jelentene, és valamiképpen a gyermekre, mint a nemzeti közösség részére, mint a jövő letéteményesére tekintene. Van ráció ebben a javaslatban, de „nem gondoltam volna, hogy ez benne marad a szövegben”. Ugyanakkor ez még változhat – jegyezte meg.
        
    Harrach Péter elmondta, hogy a KDNP-frakció még egyszer átbeszéli majd az alkotmány szövegét, de azt valószínűsítette, hogy az együttes, frakciószövetség általi javaslattétel fog érvényesülni az esetleges módosítások során.
        
    A frakcióvezető kiemelte: ez az alkotmány értékcentrikus, hiteles ember és társadalomkép van mögötte, az önmagunk és a másik ember iránti felelősséget hangsúlyozza, s kitér a jogok és kötelességek egyensúlyára. Harrach Péter szerint a tervezet társadalomképe azért is hiteles, mert szól a normákról és közösségekről, így a családról és nemzetről egyaránt.
        
    Fontosnak tartotta, hogy egy rendezett világ képe bontakozik ki a javaslatból, amely kitér a munka szerepére is.

    (Forrás: MTI)