Magyarországnak nemzeti kormánya van

2011. március 16.
Ossza meg ismerőseivel!

    – Amióta a Fidesz került hatalomra Magyarországon, alaposabb kapcsolatokat épít ki a határontúliakkal – nemcsak intézményes, de közvetlen módon is. Ennek a törekvésnek nagyon fontos eleme a magyar állampolgárság felajánlása a külhoni magyarok számára. Emellett minden ünnepen itt vannak, tehát az egyszerű embereknek is alkalma van találkozni azokkal, akik távolról a nemzetpolitikát irányítják, szemben az előző kormány gyakorlatával. Ők eléggé távol maradtak…

    – Mi nemcsak a kormányra lépésünk óta vagyunk itt, mindig is itt voltunk. A nemzetpolitika a magyar kormány politikájának sarokköve, Magyarországnak nemzeti kormánya van, amely prioritásként kezeli a magyarság ügyeit. Az állampolgárság megadása erkölcsi kötelesség volt. Én nagyon büszke vagyok arra, hogy a kettős állampolgárság alapjául szolgáló jogszabály kezdeményezői között lehettem. Mindannyiunk számára mély és fájó seb volt 2004. december ötödike. Az, hogy ilyen elsöprő volt a törvény támogatása, gyógyírt jelenthet. De az erkölcsi kötelességen túl azért is tartottuk fontosnak az állampolgárság megadását, mert a határon túli magyarság asszimilációja felgyorsult. A folyamat megfordítása csak nagyon erős impulzuson keresztül lehetséges – ez pedig az állampolgárság megadása. Most már a magyarok úgy válhatnak magyar állampolgárokká, hogy közben nem kell elhagyják szülőföldjüket. És miközben itt beszélgetünk, a teljes Kárpát-medencében beindultak az eskületételek, a csángók például a Budai-várban teszik le éppen ebben az időben a magyar állampolgársági esküt.

    – A közvetlen kapcsolat tehát megvalósul, az intézményes kapcsolat körül azonban vannak huzavonák és véleménykülönbségek is. Ha már a kettős állampolgárságról beszélünk, az egyik ilyen véleménykülönbség témáját a demokráciaközpontok képezik: van, aki azt rója fel a magyar államnak, hogy új rendszert épített ki, miközben a régi, a magyar igazolványok rendszerét is kezelő infrastruktúra már rendelkezésre állt. Mi az álláspontja ezzel kapcsolatban?

    – Elsősorban tévedés azt hinni, hogy a demokráciaközpontok rendszerét a magyar állam építette ki, ezekben egy fillérnyi állami pénz sincs. Amikor a kettős állampolgárságot lehetővé tettük, akkor az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács felajánlotta, hogy segít a tájékoztatásban, annak érdekében, hogy az emberek könnyen és gyorsan szerezzék meg az információkat. Ennek mi nagyon örültünk, mert ilyen információs központokra szükség van a zökkenőmentes ügykezelés érdekében. De ez nem azt jelenti, hogy valakit kizártunk ebből a rendszerből, mi nagyon örülünk, ha bármelyik szervezet felvállalja ezt az ügyet, mert ez a mi munkánkat segíti.

    – Mit gondol arról, hogy a demokráciaközpontokban közben egy pártbejegyzéshez is gyűjtenek aláírásokat?

    – Nem egy ilyen emelkedett ünnepen kell ezeket a dolgokat megbeszélni. Mi az EMNT-vel mint civilszervezettel működünk együtt annak érdekében, hogy a kettős állampolgárság megszerzésének folyamata minél zökkenőmentesebben haladjon.

    – Az RMDSZ-nek új elnöke van, aki megígérte, hogy rendezi a Fidesszel való kapcsolatokat, és születik egy megállapodás a két szervezet között, ami pontot tesz a korábbi nézetkülönbségek végére. Beindult ez a folyamat?

    – Az új kezdet mindenkinek adott, mi mindenkivel nagyon szívesen együttműködünk annak érdekében, hogy a magyarság érdekei minél jobban képviselve legyenek. Ugyanakkor el kell mondanom, és teszem ezt a KDNP elnökeként, hogy az egyenlő távolságtartás elvével mi nem értünk egyet. A Fidesz és a KDNP az Európai Néppárt tagja, Romániából ennek a politikai családnak az RMDSZ, Tőkés László és a PD-L a tagjai. Ha egy pártcsalád tagjai vagyunk, akkor miért tartana az RMDSZ tőlünk is és a szocialistáktól is egyenlő távolságot? Ezen az elven változtatni kell egy jobb együttműködés érdekében.

    – Mit gondol azokról a romániai ellenzék által tett kijelentésekről, hogy Traian Băsescu és Orbán Viktor barátsága veszélyt jelent Romániára nézve?

    – Én azt mondom, hogy ennek pontosan az ellenkezője igaz: kegyelmi pillanat, hogy ilyen a magyar-román viszony, hogy Orbán Viktor és Traian Băsescu között ilyen a viszony. Amióta Magyarországon a Fidesz van hatalmon, jelentősen előremozdult a két állam kapcsolata, és ez mindenkinek jó. Ha együttműködünk, sokkal többet elérünk, mintha fúrnánk egymást. Magyar szempontból nagyon fontos, hogy ez a viszony megmaradjon, és a magyar állampolgárság megadása zökkenőmentesen haladjon. Ezért fontos, hogy a mostani román kormány megmaradjon, hogy ne kerüljön elő újra a „magyar kártya” Romániában, és amit elértünk, azt meg is tudjuk őrizni.

    (Forrás: honline.ro)