Van kiút a válságból

2011. március 07.
Ossza meg ismerőseivel!

    „Van kiút” – ezen cím alatt foglalta össze mondandója lényegét a sajtótájékoztatót megnyitó Simon Zoltán, de hozzátette, hogy csőd közeli állapotot talált az új városvezetés a kórházban. Közlése szerint a kórház lejárt esedékességű tartozása a 2010. december 31-ei állapot szerint 718 millió forint.

    Az első lépés az állapotfelmérés volt, a második pedig az eddigi hibák helyrehozására hivatott, megfelelő intézkedések kidolgozása. Az alpolgármester kiemelte, hogy az elmúlt két évben a kórház adósságállománya 300 millió forinttal nőtt, holott az önkormányzat Fidesz frakciója már két évvel ezelőtt felhívta a figyelmet ennek veszélyre.
    Hinkel János, a 2009-ben kinevezett korábbi önkormányzati biztos Simon Zoltán szerint nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, a működése ellenére is töretlenül nőtt az adósság a kórházban, ráadásul a gyermekosztály is bezárt, és ez mintegy 18.000 gyermek egészségügyi helyzetére nézve lehet káros. Mint mondta, a kórház térségünk egészségügyi ellátásában betöltött szerepe, illetve az egyik legnagyobb munkáltatói mivolta okán kiemelt jelentőséggel bír. A biztonságos egészségügyi ellátás fenntartása mellett kiemelt cél a munkahelyek megőrzése is. Örömtelinek nevezte, hogy hosszú idő után először 2011. januárban nem nőtt tovább a kórház adósságállománya, és ezt a kórházi team, nem mellékesen Rabi Pálné önkormányzati biztos munkája eredményének tudta be.

    Simon Zoltántól Rabi Pálné vette át a szót, és hozta nyilvánosságra az általa kidolgozott, és a képviselő testület illetékes bizottsága által már jóváhagyott intézkedési tervet, azaz felvázolta a jövőképet. Tájékoztatóját pontokba szedve, rendezett logikai felépítésben tartotta meg. Rövid távú célként jelölte meg, hogy a kórház adósságának üteme ne nőjön a jövőben. Jelenleg „tűzoltás” folyik a kórházban – fogalmazott. A kórháznak több mint 200 beszállító partnere van, de kiemelt jelentőséggel bírnak a stratégiai beszállítók, így a gyógyszercégek, az élelmezés alapanyagait biztosító cégek, illetve az energiaszolgáltatók. Meglátása szerint az eddigi gazdálkodás nem a tényleges adatokon alapult.
    Nagyon fontosnak tartotta a bevételeken alapuló kertgazdálkodás megvalósítását, ami azt jelenti, hogy a kórház nem költhet többet, mint amennyi a mindenkori bevétele. Ez egyben azt is jelenti, hogy a bevételek növelésének lehetőségét is folyamatosan vizsgálni kell. Nagyon fontos, hogy az OEP finanszírozása mellett bizonyos mértékig túl lehet már teljesíteni a teljesítményvolumen-korlátot, a teljesítményeket ezért is kell folyamatosan monitorozni. Az önkormányzati biztos hozzájárulása nélkül sem kötelezettségvállalás, sem kifizetés nem lehetséges a jövőben. Meg kell határozni a várható teljesítményt, figyelemmel kell kísérni a raktárkészletet, és a kiadásoknál fontossági sorrendet kell meghatározni. Be kell szedni a kintlévőségeket, és át kell tekinteni a térítési díjakat, valamint felül kell vizsgálni, és újra kell tárgyalni a szerződéseket. A kiadások több mint 50%-a személyi kiadás, de összességében a kiadások 90%-a szükségszerűen felmerül a jövőben is, ezért a mozgástér igencsak szűkre szabott.
    A gazdasági stabilitás hosszú távú megteremtéséhez meg kell határozni a fedezeti pontot, illetve meg kell teremteni a munkafolyamatba épített ellenőrzések rendszerét. A menedzsment feladata a stratégiai terv akciótervekkel való feltöltése. A betöltetlen stratégiai munkakörökbe minél előbb a feladatok ellátására alkalmas vezetőket kell kinevezni. A folyamatos működéshez likviditási tervet kell készíteni. Nem szabad szem elöl téveszteni, hogy a költségvetési intézményeknél pénzforgalmi szemléletű pénzügyi nyilvántartás, de üzemgazdasági szemléletű könyvelés van. Ez a kontrolling megteremtésének egyik alappillére. Elmondta, hogy a kórházban dolgozóknak jövőképet kell adni. Bizonytalansági faktor ugyanakkor, hogy az új egészségügyi struktúra kialakításáról szóló politikai döntések még nem születtek meg, így a terveket nem lehet statikusan kezelni, hanem időnként felül kell vizsgálni azokat, és hozzáigazítani a valós körülményekhez.

    Az önkormányzati biztos hiányolta egyes dolgozók megfelelő lojalitását, ugyanakkor néhány osztályt leszámítva örömtelinek nevezte a kiváló betegfogadási körülményeket, a kiváló szakmai gárda meglétét, és az önkormányzati vezetés elszántságát, támogató magatartását.

    A kérdésekre válaszolva elmondta, hogy a januári hónap egy kivételes hónap volt, nincs rá garancia, hogy ezután nem növekszik az adósságtömeg, mert nem csak a megörökölt adóssággal, hanem annak késedelmi kamataival is számolni kell. Szerinte 3-3,5 év alatt lehet megszabadulni az összes lejárt esedékességű tartozástól.

    Simon Zoltán alpolgármester még hozzáfűzte, hogy az önkormányzat eddig három ízben tárgyalt Szócska Miklós egészségügyi államtitkárral, mert a kórház részesülni szeretne az erre a célra létrehozott konszolidációs alapból. Azt is elmondta, hogy egy más típusú átvilágítás is folyamatban van a kórháznál.

    (Forrás: Kalohírek)