A nyolcvanperces műsor során feltett hét kérdés a hit és az élet problémáit érintette. Egy japán-olasz házasságban született hétéves kislány a távol-keleti szigetországot sújtó földrengés és szökőár kapcsán a szenvedés értelmét tudakolta a pápától. Az egyházfő azt felelte neki: erre mi sem tudjuk a választ. „Csak azt tudjuk, hogy Jézus, akárcsak ti, ártatlanul szenvedett, és Isten, aki Jézusban mutatkozik meg, a ti oldalatokon áll.”
A második kérdést a test és a lélek kapcsolatáról egy olasz anya tette fel, akinek negyvenéves fia szklerózis multiplexben szenved. A harmadik kérdés bagdadi keresztény fiataloktól érkezett, és a vallásuk miatti üldözésüket érintette. Hogyan tudjuk meggyőzni keresztény társainkat arról, hogy nem az a megoldás, ha elmenekülnek az országból? – kérdezték. A pápa válaszában hangsúlyozta: Irakban az egyetlen megoldás az ország újjáépítése és a vallási közösségek közötti megbékélés lehet. A muzulmánok és keresztények közötti vallási párbeszédről és a békéről szólt egy Elefántcsontparton élő muzulmán asszony kérdése.
További két kérdés Olaszországból érkezett, beküldőik azt tudakolták, mi történik Krisztus halála és feltámadása között, és hogyan kell értelmezni a feltámadást. Az utolsó kérdés Jézus anyjának, Szűz Máriának a szerepét firtatta. Válaszában a teológus XVI. Benedek boldoggá avatandó elődje, II. János Pál tanítására hivatkozott: a világ számos részén tisztelt Máriával azonosította az egyházat, azt szorgalmazva, hogy a Szűz Máriába vetett bizalom az egyházba vetett bizalom is legyen. „Nem lehetünk egyedül keresztények a saját elképzelésünk szerint felépített kereszténységben” – fogalmazott XVI. Benedek, aki nagycsütörtöki szentmiséjében is a nyugati kereszténység hitvesztéséről beszélt.
Ez volt az első alkalom, hogy katolikus egyházfő a televízióban szerepelt. II. János Pál 1998-ban betelefonált a RAI róla szóló adásába, és köszönetet mondott a műsorvezetőnek.
(Forrás: MTI)