Nagy évfordulók ünnepe a kastélyban

2011. április 04.
Ossza meg ismerőseivel!

    A köszöntő szavakkal dr. Bábel Balázs, a Kalocsa-kecskeméti Főegyházmegye érseke fordult a megjelent érdeklődőkhöz. – A kereszténység mindig is szerette és őrizte a könyveket, s a kezdetektől nagy becsben álltak a pergamentekercsekkel egyetemben az egyházban. A szerzetes-közösségek valóságos irodalmi műhelyek voltak – kezdte a metropolita. – Elsőként Szent Benedek parancsolta rendjének, hogy ne csak gyűjtsék a könyveket, hanem olvassák is azokat – folytatta. – Magyar földre valószínűleg Szent Benedek által jutottak el az első könyvek. Feljegyezték, hogy Pannonhalmán Szent László korában már nyolcvan könyv volt, ami hatalmas számnak számított abban az időben. Gondoljunk csak arra, hogy a Westminsteri Apátság ugyanekkor hatvan könyvet jegyzett.

    Az érsek hangsúlyozta Patachich Gábor kalocsai könyvtáralapító érsek tevékenységének jelentőségét, aki sokat tett azért, hogy napjainkra világszerte is az élmezőnyben szerepeljen a kalocsai gyűjtemény, melyben az 1040-es évektől napjainkig találhatunk köteteket.

    – Helyi specialitás, hogy a 200 évvel ezelőtt született Liszt Ferencre is megemlékezünk, hiszen nagyon jó barátságban volt Haynald Lajos kalocsai érsekkel, akit már 1856-ban, az esztergomi bazilika felszentelésekor megismert, majd Rómában voltak együtt, aztán ide az érseki városba is hét alkalommal ellátogatott és minden esetben zongorázott a díszteremben a zeneszerző – ismertette a kiállítás anyagát dr. Bábel Balázs. Az egyházi méltóság egy régi újságcikkből is idézett, amely Liszt egy kalocsai hangversenyéről számolt be.

    A szót dr. Farkas Gábor Farkas, az Országos Széchenyi Könyvtár Régi Nyomtatványok Tárának vezetője vette át, aki a kalocsai gyűjtemény könyvtártörténeti és kulturális jelentőségét hangsúlyozta beszédében. – A kiállított tárgyakat szemlélve egy négy és félezer éves könyvút nyílik itt meg egy időkapun keresztül, és minden egyes lépésünkkel évszázadokat teszünk meg Mezopotámiából az újkori Európán át Liszt Ferenc kalocsai látogatásáig – foglalta össze a tárlat témáját és üzenetét az országos intézmény részlegvezetője.

    Végezetül Rab Mihály könyvtáros szavalta el Babits Mihály „Rigmus a könyvről” című költeményét, majd Fischerné Grócz Zita könyvtárvezető kísérőgondolatai mentén körbevezette a megjelenteket, egy-egy gondolatot fűzve a tárlókban látottakhoz, melyek egész évben az érdeklődők rendelkezésére állnak a Kalocsai Főszékesegyházi Könyvtár Patachich-termében.

    (Forrás: Kalohírek)