A firenzei Alinari Múzeumban, Európa egyik legrangosabb fotográfiai gyűjteményében összeállított vándorkiállítás célja, hogy bemutassa azt a szoros kapcsolatot, amely a kulturális, vallási, gazdasági hagyományaikban különböző európai országokat összeköti.
A kiállítás rávilágít, hogy minden különbözőség ellenére a közös örökség igazi kapocs az egyes népek, országok között, s a sajátosságok megragadása, bemutatása mellett kiemeli az együvé tartozás jegyeit.
A kiállítás két nagy egységre tagolódik. Az első rész bemutatja az európai gondolat és az egységes Európa történeti, politikai gyökereit; a tudás Európáját (a középkori egyetemektől az Erasmus programig); a kultúra Európáját és az európai kultúrát; a kontinens kommunikációs, ipari, mezőgazdasági, kereskedelmi útvonalait, hálóját. A második részben, amelyet tekinthetünk az egyes európai tagállamok által összeállított “személyi igazolványnak”, a 27 európai tagállam négy-négy fotográfiával saját magát mutatja be a többieknek. E rész létrehozásában, a kiállítás összeállítása idején részt vett az Európai Unió mind a 27 országának egy-egy intézménye, hazánkból a Magyar Nemzeti Múzeum.
A több mint kétszáz fotográfiából álló tárlatot eddig Rómában, Berlinben, Ljubljanában, Párizsban, Brüsszelben, Pozsonyban és Madridban mutatták be. A kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban hazánk uniós elnöksége kapcsán látható, és nyitási időpontja az Olasz Köztársaság nemzeti ünnepéhez kapcsolódik, ami ebben az évben különösen kitüntetett nap, hiszen idén ünneplik az egységes olasz állam létrejöttének 150. évfordulóját is.
(Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum)