Az intézmény átalakításához szükséges volt módosítani az iskola alapító okiratát, a szervezeti átalakítás két fős létszámbővítéssel, valamint kiterjedt személyzeti átszervezéssel is jár, ami szintén önkormányzati döntést igényelt, a nevelői munkát ezután új, megfelelőbb helyszínen és infrastrukturális adottságok között végzik majd, és az új, szakmai-módszetani központi szereppel is kibővülő intézmény létesítéséhez egy teljes egészében vissza nem térő támogatásra irányuló pályázat beadásáról is határozott a testület.
Török Ferenc polgármester, levezető elnök felkérésére Simon Zoltán alpolgármester foglalta össze az előterjesztés lényegét. Elmondta, az átszervezés része annak a városi közoktatási koncepciónak, amellyel a városi oktatási intézményeket hatékonyabban működő intézményrendszerbe szeretnék átszervezni. A Nebulót egy más jellegű intézménnyé fejlesztenék. A Nebuló Általános Iskola egy úgynevezett EGYMI-vé, egyesített gyógypedagógiai módszertani intézménnyé alakulna át, ami úgy szakmailag, mint gazdaságossági szempontok szerint kedvezőbb rendszert jelent az eddiginél. Így ugyanis szakmailag egy irányítás alá kerülne a térségben tevékenykedő összes gyógypedagógus, gyógytornász, logopédus, és a közös intézményi háttér egységes szakmai-módszertani munkát tesz lehetővé – emelte ki az előterjesztésben Simon Zoltán, aki a tervek következetes megvalósítására garanciát lát az igazgatónő személyében is.
A szakmai előnyök mellett gazdasági előnyökkel is jár az tervezett átalakítás: ebben az esetben 1.200.000 Ft/ fő/év szakszolgálati normatívát igényelhetünk majd a bekerülő új szakemberek után. Ez egy intézmény esetében sem elhanyagolható. A jövőben a nevelési tanácsadó integrálását is tervezik, ami további költséghatékonysági előrelépést jelent. Mindehhez módosítani kell az alapító okiratot. Az átszervezés személyi mozgással is jár majd. A városban és környékén működő gyógypedagógusok, gyógytornászok átkerülnek a leendő EGYMI szervezeti keretébe. Ez hét főt érint: az általános iskolai tárulás által alkalmazott szakemberek átkerülnek a most újraalapított új intézménybe. Az intézményben két új pedagógust is alkalmaznak majd, részben szakmai előírások miatt, részben gazdaságossági okokból, a túlórák elkerülésére. Marsovszky Lászlóné, aki a Humán Erőforrás Bizottság nevében szólalt föl, támogatta a javaslatot. Indoklásában hangsúlyozta, hogy a tervek nyomán méltóbb helyre kerülhet az oktatási intézmény.
A Megyei önkormányzat szakvéleményét Hajdú István tolmácsolta, fölolvasva a Bányai Gábor által aláírt levél összegzését. A levél írója is azt emeli ki első helyen, hogy az új székhelyen jelentősen javulhatnak az oktatás feltételei, és azt is, hogy a módszertani központ kialakítása fontos előrelépés. Mindkét intézkedés összhangban van megyei közoktatás-fejlesztési tervvel, a vonatkozó törvényekkel nem ellentétes. Nem ró a résztvevőkre aránytalan többletterhet, az EGYMI feladatok fölvállalásával pedig javulni fog a sajátos nevelési igényű gyermekek ellátása, feltételezve természetesen a szükséges tárgyi és anyagi feltételek megteremtését. Ezután az önkormányzat szavazott az alapító okirat módosításáról, majd a létszámmódosításról is. Mindkét javaslatot tíz igennel elfogadták.
A következő napirendi pont alatt is ugyanezzel a témával, konkrétan az intézménynek a Dózsa György középiskola Tompa Mihály utcai épületszárnyába való átköltöztetésével foglalkoztak a város elöljárói. Török Ferenc előterjesztésben elmondta: már rég óta érkeztek jelzések az intézmények vezetőségétől, hogy az épületek műszaki állapota miatt már-már „áldatlan állapotok” alakultak ki. Most lehetőség van az iskola átköltöztetésére, az elhagyott épületnek pedig a pályázati forrásokból történő fölújítását, „Zöld pont” információs központtá való fejlesztését tervezik. Loibl László felszólalásában utalt rá, hogy az intézmény átköltöztetése már korábban is fölvetődött, és tavaly nyáron már megkezdték a döntéshozatal előkészítését. Török Ferenc szerint nem az a fontos, hogy kié volt az ötlet, hanem hogy most gyors és határozott lépésekkel megvalósítjuk, és a végén a gyerekek jobb helyre kerülnek, majd szavazásra bocsátotta a javaslatot, amelyet szintén egyhangúlag fogadtak el.
Végül a polgármester javaslatot tett arra, hogy az önkormányzat az átalakítások fedezésére a TÁMOP pályázati rendszer keretében egy 100%-os, vissza nem térítendő, 20-40 milliós elnyerhető összegű támogatásra adjon be pályázatot. Leszögezte: egy nulla önerős pályázaton nem indulni badarság lenne. Az előterjesztést a testület vita nélkül, egyhangúlag elfogadta.
(Forrás: Kalohírek)