Amint azt Simon Zoltán alpolgármester egy közelmúltban adott interjújában kiemelte, „mindegyik személyi döntés esetében meghatározó volt a szakmaiság, és a szubjektivitás teljes kizárása érdekében független szakértő véleményezését kérte a Humán Erőforrás Bizottság”. Ennek ismeretében lássuk, ki irányítja az elkövetkező fél évtizedben a három említett intézményt!
A Kalocsa Város Önkormányzat Kórház-Rendelőintézet főigazgatója:
Dr. Vadász Mária
Dr. Vadász Máriát már nem kell bemutatnunk olvasóink és a helyi sajtót figyelemmel kísérők számára. Hónapok óta tevékenykedik megbízott igazgatóként a kalocsai kórház élén és Rabi Pálné önkormányzati biztossal, valamint a személyi állománnyal együttműködve több jelentős lépést tett már a nehéz gazdasági helyzetben lévő intézmény stabilizálása érdekében. Egyedüli pályázóként az önkormányzat formálisan is bizalmat szavazott az új főigazgatónak a júniusi ülésen.
„A kinevezésemmel a képviselő-testület szavazott arra a szakmai fejlesztési programra is, mely a vezetői programom gerincét képezte. Így már legitim módon foghattunk hozzá azokhoz a fejlesztésekhez, melyek reményeim szerint sokkal jobb és kiegyensúlyozottabb ellátást biztosítanak a Kistérség lakóinak a jövőben. Egyes korábban indított folyamatoknak már látjuk is az eredményét. Ilyen például a laboratórium átszervezése, melyet a lakosság és a dolgozók is örömmel fogadtak, hiszen ennek nyomán jelentősen csökkent a várakozási idő. Talán a legaktuálisabb a szolgáltatások területéről, hogy hétfőtől újraindul a bőrgyógyászati szakrendelés, melyre beutaló nélkül is jelentkezhetnek hétfőn, szerdán és pénteken.
Természetesen vannak további terveink is! Jelenleg a 24 órás betegfogadást megvalósító sürgősségi ellátást szeretnénk megvalósítani. Ez lesz az egyik legjelentősebb szakmai program, ami idén megvalósulhat. Ennek érdekében tárgyalunk traumatológusokkal, hiszen nélkülük ez nem sikerülhet. Emellett, amit arról korábban beszéltünk, dolgozunk a gyermekosztály megnyitásán is.
A gazdasági háttérszolgáltatói, igazgatási egységet és a szakdolgozói állományt tekintve is nagyon jó tapasztalataim vannak a kollegákkal történő együttműködés területén.
A kórház jövőképe érdekében magas szintű tárgyalásokat folytattunk, melynek célja, hogy a Semmelweis-tervhez illeszkedő kistérségi egészségközpontot hozzunk itt létre. Olyan szakmai együttműködést kívánunk a kistérségben kialakítani, mely közvetlenül is segíti a különböző települések lakosait és az ottani praxisokat. Sokkal szorosabb szakmai együttműködést szeretnénk a háziorvosokkal, térségi szinten pedig a környező kórházakkal kialakítani. Ilyen lépés lesz a kecskeméti megyei kórházzal történő szakmai szálak szorosabbra fűzése, melyet a helyi vezetés és a megyei vezetés is jóváhagyott. Ez azt jelenti, hogy a későbbiekben az orvosok és a betegellátás terén is hatékonyabb együttműködést tudunk biztosítani, mint korábban, az önállóságunk teljes megtartása mellett” – vázolta az eddig ellátott és az előtte álló feladatokat Dr. Vadász Mária.
Kossuth Zsuzsanna Humán és Kereskedelmi Szakközépiskola, Szakiskola:
Bekéné Deutsch Ágnes
A Kossuth szakközépiskola vezetőjének személye volt talán a legnagyobb kérdőjel a lakosság körében. Az utolsó pillanatig nehéz volt „kitalálni”, hogy elnyeri-e a pozíciót ismét az intézményt igazgató Dr. Deákné Tóth Veronika, vagy a két másik pályázó közül választ a városvezetés. Az utóbbi történt, és a Nagyasszonyunk Katolikus Intézmény pedagógusa, Bekéné Deutsch Ágnes kapta meg a lehetőséget, hogy a pályája során szerzett tapasztalatokat igazgatóként is kamatoztathassa.
„Legfontosabb céljaim közé tartozott, hogy pályázatom illeszkedjen a város fejlesztési és stratégiai céljaihoz. Az egyik az egészségügy fejlesztése, a másik a vendéglátói és idegenforgalmi oktatás, miután az önkormányzat kiemelt turisztikai és idegenforgalmi célpontnak tekinti Kalocsát. Az előbbi terén személyes konzultációt folytattam Dr. Vadász Máriával, aki beszámolt arról, hogy kórházunk, az országos trend szerint, szakképzett munkaerő-hiánnyal küzd. Éppen ezért az egészségügyi blokk visszaállítására szeretném elsődlegesen helyezni a hangsúlyt. A kereskedelem-vendéglátás esetében a szakmai minőségre fordítanék kiemelt figyelmet, hogy az ott végzett diákok konvertálható, illetve élő tudással rendelkezzenek.
A Nagyasszonyunk Katolikus Intézményben korábban humán munkaközösségi vezető voltam, illetve osztályfőnöki munkaközösségi vezetői megbízatást kaptam, ami azt jelenti, hogy a gimnáziumi osztályok osztályfőnökeinek a munkáját koordináltam és segítettem. Úgy gondolom, hogy az így szerzett tapasztalatokat kamatoztatni tudom majd igazgatóként is.
Jelenleg a felkészülés fázisában vagyok, hiszen a Kossuth szakközépiskolában korábban nem tanítottam. Így sok dokumentummal meg kell ismerkedtem, csakúgy, mint a tanári karral. A pályázatom benyújtása után többször is találkoztam Dr. Deákné Tóth Veronika jelenlegi igazgatónővel, akivel nagyon jó partnerkapcsolatot alakítottunk ki és segítőkészen viszonyult az átadási, illetve az azt követő munkákhoz. Ezúton szeretném továbbá megragadni az alkalmat, hogy megköszönjem a városvezetésnek, valamint a fenntartónak a hozzám fűzött bizalmat” – mutatta be céljait és az előtte álló teendőket Bekéné Deutsch Ágnes.
Tomori Pál Városi és Főiskolai Könyvtár:
Tamás László
A kalocsai híradásokat követőknek bizonyára nem cseng ismeretlenül a Dózsa György Gazdasági és Műszaki Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium könyvtárosának, Tamás Lászlónak a neve. Ő veheti át a nyáron nyugállományba vonuló és helytörténeti kutatásaira koncentráló Asbóth Miklós helyét a városi könyvtár élén, aki egy rádióinterjúban búcsúzóul annyit kért utódjától, hogy kövesse azt a munkát és azt az irányt, melyet kollegáival 2006 óta elindítottak. Kíváncsiak voltunk rá, milyen tervei vannak Tamás Lászlónak intézményvezetőként, aki új feladatkörének ellátásával egyben búcsúzik a Dózsa szakközépiskolának pedagógusi karából – bár az iskolának további segítséget és mindennemű támogatást felajánlott.
„Ugyanúgy, mint a szakközépiskola könyvtárát, én a könyvtárat szentélynek tartom, a tudás templomának, és nyilvánvaló, hogy az itt bevált programok közül többet szeretnék átvinni a városi könyvtárba. Az a szándékom, hogy valamennyi korosztályt megszólítsa a könyvtár, legyen ez egy aktív, kezdeményező, kulturális intézmény, mely hozzájárul az élethosszon át tartó tanuláshoz. Az egyes korosztályokat a megfelelő szakértelemmel bíró munkatársakra szeretném bízni, ami egyben azt is jelenti, hogy a hét bizonyos napjain ne csak egy adott könyvtári állománnyal találkozzanak a látogatók, hanem egy-egy foglalkozás, felkészülés, verseny, játék és beleférhet a könyvtár profiljába. Mindenféle műfajt szeretnék bevinni az intézmény falai közé, sőt, nem csak bevinni, hanem kivinni onnan. Talán bizarrnak tűnhet, hogy kitelepül a könyvtár a lakótelepre, vagy a sétálóutcába. Azt szeretném éreztetni a lakókkal, hogy értük van a szervezet, ezért az ő igényeikhez szeretnénk igazodni.
Ugyancsak komolyan gondolom a főiskolai hallgatókkal és a tanári karral történő együttműködést, hiszen annak ellenére, hogy az elektronika jelentős tért hódított, ez nem mindig pontos és hiteles információt hordoz. Ugyanakkor egy szakkönyv, vagy egy lexikon felül tudja írni a tanuló korábbi ismereteit, koncepcióját” – engedett bepillantást programjába Tamás László.
(Forrás: Kalohírek)