A keresztény hit az élet kultúráját hirdeti

2011. augusztus 20.
Ossza meg ismerőseivel!

    A megújulás egyetlen útja a mindennapi megértés – mondta Pápai Lajos győri megyéspüspök szentbeszédében Budapesten, a Szent István bazilika előtti, zsúfolásig telt téren a hagyományos augusztus 20-ai szentmisén, azt hangsúlyozva, hogy vissza kell térnünk Szent István alapjaihoz, amelyre újabb ezer évet lehet építeni. Egy nemzetnél sem vagyunk alábbvalóak, büszkék lehetünk kultúránkra, hagyományainkra, hőseinkre és szentjeinkre, ezért kereszténységünknek a mai kultúrában is meg kell testesülnie, hogy jövőnk legyen – hangsúlyozta a püspök, azt hangoztatva, keresztény és magyar jövőnk ebben a hazában csak az élet tisztelete révén lehetséges.
        
    Pápai Lajos szentbeszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy a keresztény hit az élet kultúráját hirdeti, az emberi élet utolérhetetlen méltóságát a fogantatásától a természetes haláláig. Hirdeti a férfi és nő felbonthatatlan kapcsolatát a házasság szentségében, és a belőle fakadó család pótolhatatlan értékét. Nagy a felelősségük ebben azoknak, akik a tömegtájékoztatás szolgálatát végzik, míg az állam feladata az, hogy törvényekkel, hatékony támogatással segítse a családokat, a gyermekvállalás biztonságát, a nevelést és az oktatást, és családbarát környezetet teremtsen. A püspök örömét fejezte ki, hogy a januárban hatályba lépő új alaptörvényben felismerhetők ezeknek az alapértékeknek a deklarálása és az, hogy végre – hosszú idő után – valóban otthon érezhetjük magunkat keresztényként is a saját hazánkban.

    Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek a szentbeszédet megelőző köszöntőjében azt mondta: az evangéliumnak a sziklára épített házról szóló példabeszéde mintha Szent István életművéről szólna. „Mert támadhatnak viharok a világban, megrázhatják hirtelen változások vagy mélyre ható válságok a gazdaságot vagy akár a kultúrát és a társadalmat is. De aki valódi értékekre építi az életét, az szilárdan áll az események sodrában” – fogalmazott az érsek.
        
    Nem csupán számokról és pénzügyi mutatókról szól a népek és az emberiség élete, hanem az emberről, aki keresi a boldogságot, aki Isten képmása, és ezért feltétlen tiszteletet érdemel. Az emberről, akinek fejlődése, kibontakozása, oktatása, egészsége, méltó lakáskörülményei vagy biztonságos öregsége nem felesleges tehertételek, sőt inkább ezek az evilági közösség legfontosabb céljai – hangsúlyozta Erdő Péter.

    Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek az ünnepi mise szentbeszédének elhangzása előtti köszöntőjében külön kiemelte, hogy ezen a napon ünnepeljük a Katolikus Karitász alapításának 80., újjászervezésének pedig 20. évfordulóját. A püspök azt mondta: az önkéntes emberi segítség olyan erő, amely reményt, állóképességet, optimizmust tud adni népünknek és helyi közösségeinknek, ezért legyünk a nagylelkű szeretet tanúságtevői nemzetünk és az egész világ előtt.
        
    A bazilika előtti, kordonokkal körbezárt téren tartott szentmisén részt vett III. Senuda pátriárka, a kopt keresztény egyház feje, Alberto Bottari de Castello apostoli nuncius, Schmitt Pál köztársasági elnök, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Réthelyi Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium vezetője, Polt Péter legfőbb ügyész, Tarlós István Budapest főpolgármestere, Rogán Antal, a főváros V. kerületének polgármestere, Sólyom László volt köztársasági elnök, Boross Péter volt miniszterelnök és a diplomáciai testület több tagja, így az orosz és az izraeli nagykövet. A jeltolmácsolással is követhető szentmise befejezése után elindult a Szent Jobb-körmenet; Szent István kézfejereklyéje mögött vonult Erdő Péter, Alberto Bottari de Castello apostoli nuncius és a püspöki kar tagjai. Amikor az ereklye a tér közeli utcákon összesereglett hívők csoportja előtt haladt el, az emberek letérdeltek és keresztet vetettek, míg mások megtapsolták Szent István bebalzsamozott kézfejét.

    Megafonba kiabálva megzavarta egy férfi a budapesti Szent István-bazilika előtt tartott hagyományos augusztus 20-i ünnepi szentmisét. Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek egy negyven évvel ezelőtti lengyelországi incidenst felidézve a hívők megbocsátását hirdette a szentmise végén; a rendezvényt megzavaró férfit az V. kerületi rendőrkapitányságra vitték.

    (Forrás: MTI)