Nagyon komoly előrelépés a magyar-kínai kapcsolatokban, hogy a Pekingi Genetikai Intézet közép-európai központját Budapesten hozzák létre – szögezte le nyitóbeszédében Semjén Zsolt a China Hi-Tech Fair konferencián, kedden.
Rendkívül nagy jelentőségű volt, amikor 2010. október 31-én Orbán Viktor találkozott Ven Csia-pao kínai miniszterelnökkel, és ezzel a két ország közötti kapcsolat a legmagasabb szintre emelkedett – mutatott rá a miniszterelnök-helyettes, hozzátéve: a mostani megállapodás is mutatja, hogy Magyarországnak elhelyezkedésénél fogva nagy lehetősége van arra, hogy a kínai állam számára hídfőállás legyen más európai államok felé.
A mi feladatunk az – mutatott rá Semjén Zsolt -, hogy azokat a gyümölcsöző kapcsolatokat, melyek a felsőbb szinteken születtek meg, minél több kisebb, helyi kapcsolatra bontsuk le a jövőben.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium részéről Mendelényi Dániel, a Magyar-kínai kétoldalú kapcsolatok összehangolásáért felelős Kormánybiztosság Titkárságának vezetője a magyar-kínai együttműködés eredményeiről és perspektíváiról tartott előadást a China Hi-Tech Fair konferencián.
A konferenciát követően dr. Mészáros György, a Nemzeti Innovációs Hivatal elnöke és Wang Jian, a BGI vezérigazgatója együttműködési keret-megállapodást írt alá arról, hogy a shenzeni székhelyű vállalat közép-európai központját (BGI Central Europe) Budapesten hozza létre.
Mendelényi Dániel előadásában hangsúlyozta: az aláírt megállapodással Magyarország új esélyt kap arra, hogy jelentős szerephez jusson a 21. század tudományának egyik legfontosabb területén. A beruházás teret nyit a magyar kutatók számára ahhoz, hogy képességeiket idehaza kamatoztathassák.
Mendelényi Dániel előadásában kiemelte, hogy a Magyar-kínai kétoldalú kapcsolatok összehangolásáért felelős Kormánybiztosság a kínai miniszterelnök júniusi magyarországi látogatása óta is folyamatosan zajló egyeztetéseinek eredményeképp újabb jelentős, a versenyképességet növelő és munkahelyeket teremtő megállapodással bővülnek a magyar-kínai kétoldalú kapcsolatok. Rámutatott arra, hogy az együttműködési keret-megállapodással hazánk nemcsak a Magyarország és Kína, hanem a kelet-közép európai régió, és az Európai Unió és Kína közötti technológiatranszfer és tudományos együttműködés kapujává válhat. A magyar kutatási kapacitásra is építő együttműködés jelentős lendületet adhat a hazai kutatás-fejlesztés és innováció bővülésének, és mérsékelheti az agyelszívás káros hatásait.
A BGI egész Ázsia vezető biotechnológiai kutatóintézete, mely még a kínai viszonyok között is kivételes dinamikájú fejlődési utat járt be. Mára kinőtte Shenzhen és Kína kereteit, országos és világhálózatot épít. A kutatóintézet jelentős sikere a humán gén feltérképezésében való részvétel, napjainkra már a világ vezető tudományos és kormányzati intézeteivel, biotechnológiai és gyógyszeripari vállalataival alakított ki partneri kapcsolatokat, együttműködéseket számos különféle betegséggel kapcsolatos, mezőgazdasági, környezetvédelmi és kapcsolódó alkalmazások támogatására. Egészségügyi területen pedig világviszonylatban kulcsszerepet játszik a magzati rendellenességek kiszűrését, a meddőségi problémák kezelését célzó nemzetközi biomedikális kutatási programokban.
A magyar-kínai gazdasági és üzleti kapcsolatok élénkítése szempontjából kiemelt jelentőségű rendezvény első felében a kínai-magyar kapcsolatokról, az abban rejlő üzleti lehetőségekről és fejlődési irányokról előadók között szerepelt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Mendelényi Dániel, a Magyar-kínai kétoldalú kapcsolatok összehangolásáért felelős Kormánybiztosság Titkárságának vezetője, Demján Sándor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnöke, Gao Jian, a Kínai Népköztársaság magyarországi nagykövete és Yuan Baocheng, Kína innovációs központjának számító Shenzhen város alpolgármestere.
A negyedik alkalommal megrendezett China Hi-Tech Fair Budapest konferenciát és üzletember találkozót idén a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium szervezte. A rendezvény elsősorban az infokommunikáció, a biotechnológia, az energiahatékonysággal, a környezetvédelemmel kapcsolatos technológiák és a kapcsolódó befektetések területén érdekelt vállalkozások, befektetők és szakmai szövetségek számára adott alkalmat a közvetlen partnerszerzésre. A konferenciát követő üzleti partnerkereső fórumon a résztvevő magyar cégeknek lehetőségük nyílt arra, hogy megbeszéléseket folytathassanak a kínai cégekkel a jövőbeni együttműködésükről.
(MTI, kormany.hu)