A Bugár Béla által vezetett, eddig kormányban lévő Híd valószínűleg elveszíti kormányzati pozícióját. “A kormány bukása után osztott lapok nem néztek ki túl jól” – magyarázta a helyzetet Öllös László, a Fórum Kisebbségkutató Intézet elnöke, aki szerint ebből a helyzetből a Híd semmiképpen nem tudott volna jól kijönni. Ha Fico nem kért volna előre hozott választást, hanem új koalíció jött volna létre, annak is minden bizonnyal a Smer adta volna a gerincét, amely a részben magyar pártra valószínűleg nem tartott volna igényt.
A Híd számára a legfontosabb most nem az volt, hogy mi lesz a párttal, hanem hogy sikerüljön megegyezni az eurozóna mentőövéről – mondta szerdán az [origo]-nak Solymos László, a párt parlamenti frakcióvezetője. A politikus nem akart arról spekulálni, hogy mekkorát bukhat pártja a kormány széthullásával: “most egy krízist kell megoldani, nem vitatkozhatunk közben egy politikai párt jövőjéről” – mondta.
A frakcióvezető szerint a mentőöv elfogadása, amelyhez Robert Fico támogatását kérték, a pártpolitikai érdekek fölött állt: “nem blokkolhatjuk egész Európát, ez megengedhetetlen” – mondta. Solymos szerint a lehető legrosszabbkor jött ez a kormányválság, mivel az ország és Európa is olyan válságot él át, amelyben a politikai problémák hatványozódnak. “Olyan helyzetben vagyunk, amelyben talán születése óta nem volt ez az ország” – magyarázta. “Ezt a helyzetet kell megoldani először, minden továbbit pedig majd meglátunk” – mondta.
Bugár Béla, a Híd elnöke azonban korábban többször egyértelművé tette, hogy nem lát esélyt Ficoval és a Smerrel való együttműködésre. Szeptember végén a kormány esetleges bukását latolgatva egy interjúban azt mondta, “elképzelhetetlen”, hogy a Smer-rel közös kormányt alakítsnak, és “azokkal kormányozzanak, akik korábban kisebbségi témákban úgy nyilvánultak meg, ahogy” [Bugár a Fico-kormány által hozott nyelvtörvényre utalt – a szerk.]. “Ez lehetetlen. Ez csak arról szólna, hogy minél tovább a vályúnál maradjunk. Erről soha sem szólt a politikám” – mondta akkor Bugár.
A legfrissebb szlovák közvélemény-kutatások szerint a Híd népszerűsége csökkent tavalyi választások óta: az Új Szó pozsonyi napilapban ismertetett, a Focus közvélemény-kutató által készített felmérés szerint a párt a 8,1 százalékos választási eredménye után idén augusztusban 5,9 százalékon, szeptemberben 6,9 százalékon állt. Megerősödött viszont a tavaly parlamentbe sem kerülő Magyar Koalíció Pártja, amely most 5,3 – 5,8 százalék körüli támogatást élvez, azaz a kutatások szerint már megvan a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százalékos támogatottsága.
Öllös szerint ebben a helyzetben a Híd azért lesz bajban, mert másfél éves kormányzása alatt kevés érdemleges, kézzel fogható eredményt tudtak felmutatni. A politológus szerint ezért a választás az MKP-nak – amely “láthatóan jön fölfelé” – nagy lehetőség. Öllös szerint azonban mindkét pártnak új irányt kellene találnia ahhoz, hogy sikeres legyen, a szlovákiai magyar politikában ugyanis szerinte most nincsen megfelelő alternatíva, jelentősen meg kellene újítani a kisebbségi politizálást.
Berényi József, az MKP elnöke szerdán már be is jelentette, hogy pártja elkezdi a felkészülést az előre hozott választásokra. Berényi az [origo]-nak azt mondta, hogy már szerdán elnökségi ülést tartottak ennek érdekében. “Az, hogy a Híd kiesik a kormányzásból, a magyarok számára nem csapás, hanem állapot. Ez a helyzet esély arra, hogy megerősítsük a magyarok képviseletét Szlovákiában, vissza kell szerezni a magyarok politikai súlyát a parlamentben” – tette hozzá a Híd pártot riválisának tekintő pártelnök. Berényi szerint az MKP egy karakteres, a magyar megmaradást szolgáló, Dél-Szlovákia gazdaságának fejlesztését célzó programmal készül a választásokra.
(Forrás: origo)