„Úgy érzem, hogy meglévő és jól működő fórumokat próbálna megkettőzni a javaslat” – fogalmazott a nemzetpolitikai helyettes államtitkár. Hozzátette: van két olyan fórum is, amely a legfelsőbb szintű politikai párbeszédet és kapcsolattartást szolgálja a magyar-magyar kapcsolatokban, ez a Magyar Állandó Értekezlet és a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma. „Miért gondolják, hogy szükség lenne egy harmadik fórum létrehozására is, amikor két jól működő testület van? Még egyet létrehozni, devalválná az eddigiek értékét is” – mondta Répás Zsuzsanna, megjegyezve, nem világosak azok a pluszfunkciók sem, amelyeket az új tanács betölthetne. A helyettes államtitkár – mint mondta – látja a javaslatban azt a „hátsó gondolatot”, amely a határon túli magyaroknak nyújtandó szavazati jog kiváltására irányul. Ezzel szemben határozott és egyértelmű a politikai szándék, hogy azokat a magyar állampolgárokat is bevonják a politikai vérkeringésbe, akik nem rendelkeznek állandó magyarországi lakóhellyel – tette hozzá. – Számukra is lehetővé kívánjuk tenni a szavazáson való részvételt – fogalmazott Répás Zsuzsanna, hangsúlyozva: nem tartja jónak, hogy ezt egy ilyen kezdeményezéssel próbálják megakadályozni vagy ellehetetleníteni.
Mint emlékeztetett, a magyar kormány többször kinyilvánította, hogy nincs különböző típusú állampolgárság, aki magyar állampolgár, annak ugyanolyan jogai és kötelességei vannak, éljen bárhol a világban. Ez a jövőben a választási struktúrában is tükröződne – fűzte hozzá.
Az LMP október elején jelentette be, hogy törvényjavaslatot terjeszt az Országgyűlés elé a világ magyarságának képviseletét biztosító Nemzeti Összefogás Tanács létrehozásáról. Dorosz Dávid képviselő, az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottságának tagja akkor elmondta: a Schiffer András frakcióvezetővel és Karácsony Gergely képviselővel közösen beterjesztendő törvényjavaslat célja, hogy úgy biztosítson többletjogosítványokat a határon túl élő magyaroknak az őket érintő ügyekben, hogy az nem veszélyezteti az egyes közösségek autonómiatörekvéseit. A javaslat szerint a parlament mellett működő 50 tagú tanács a határon túl élők ügyeiben vétójogot kapna, s a testületbe az egyes közösségekből származó képviselők listás választás útján kerülnének be. A választást a határon túli magyarság körében tartanák.
(Forrás: MTI)