Az Ázsia Európa felé tart – Kína címmel megtartott konferencián a kamarai elnök elmondta: Magyarország emellett a gyártás-összeszerelés, az infrastrukturális fejlesztések, így például a vasút fejlesztése, illetve a városi infrastruktúra bővítése esetében lehet ígéretes terület a kínai befektetők, vállalatok számára. Pető Ernő úgy vélte, nagyon kedvező lenne, ha Magyarország 2-5 kínai logisztikai központnak adna otthont a jövőben.
A kamarai elnök kifejtette: a Kínából hozzánk irányuló turizmus is jelentős fejlődést érhet el, a kínaiak egyre inkább felfedezik Európát, és a kínai turisták egy-egy külföldi útjuk alkalmával átlagban 5000-5200 dollárt költenek.
Matura Tamás, a Magyar Külügyi Intézet munkatársa kiemelte: „Kína napjainkban felvásárolja Európa jelentős részét”, az európai vállalatokat. A távol-keleti nagyhatalom 3200 milliárd dollár devizatartalékkal rendelkezik, Kína hozzávetőleg 1200 milliárd dollárnyi amerikai államkötvényt birtokol. Kína napjainkban mintegy 120 milliárd dollárnyi működőtőke-befektetéssel rendelkezik Európában, ezt Matura Tamás még szerénynek mondta, de rámutatott, hogy az éves bővülés 30-50 százalék között van. Kiemelte: a kínai tőkebefektetések döntő hányada, 70-80 százaléka Kelet- és Dél-Ázsia államaiba jut, de Európa és Afrika napjainkban a kínai tőkebefektetések fő célterülete.
(Forrás: MTI)