Megemlékezés az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulóján

2011. október 24.
Ossza meg ismerőseivel!

    Az önkormányzat által szervezett városi ünnepség a Városháza előtt kezdődött 11,15 órakor. A Dózsa György Gazdasági, Műszaki Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium tanulói versekből, dokumentumokból, korabeli rádióműsorokból vett részletekből felépített műsorral idézték fel az 1956. október 23-án, és az azt követő napokban történteket (felkészítő tanár Junger Péter). Az ünnepi műsorban közreműködött a Liszt Ferenc Alapfokú Művészetoktatási Intézmény fúvós zenekara Betlenné Dajkó Ágnes vezetésével.

    Török Ferenc polgármester ünnepi beszédében megemlékezett mindazokról, akik 55 éve életüket áldozták a szabadságért; beszélt az ’56-os események kalocsai vonatkozásairól is, majd elmondta, hogy nekünk, magyaroknak erőt kell merítenünk abból, hogy a történelem során már több válságot átvészeltünk. Arról beszélt, hogy a mostani válságos időkben sem szabad elveszítenünk józan ítélőképességünket, hiszen mindig azok az országok kerültek ki nyertesen a válságból, akiket nem bénított meg a reménytelenség és nem veszítették el hitüket és képességüket arra, hogy a nehéz időkben is fel tudjanak készülni a kilábalást követő életre.

    – Most ahhoz kell erőt merítenünk a múltból, hogy véghezvigyük azt, amit az 56-osok akartak a győzelem után: megteremteni Magyarország sikeres és virágzó korszakát. Nekik is tartozunk azzal, hogy hazánkat végre olyan erős országgá tegyük, amelyet ez a nagyszerű nemzet megérdemel.(…) ’56 hősei nem azért áldozták életüket, szüleink nem azért őrizték az igazságot a diktatúra alatt, nem azért csináltuk végig a rendszerváltást, nem azért teszünk meg mindent a válság legyőzésének érdekében, hogy ha akadállyal találjuk szembe magunkat, akkor elbizonytalanodjunk és elveszítsük lelkesedésünket.
    A nemzet arra mondott igent 2010-ben, hogy az országunkban mindennek meg kell változnia ahhoz, hogy letegyük egy sikeres, lendületesen fejlődő ország, alapjait. – mondta a polgármester, aki így folytatta beszédét:

    – Kalocsán 2010-ben a többség arra mondott igent, hogy megteremtsük egy mindenki számára élhető, fejlődő, dinamikus, polgári város alapjait. Még csak az út elején vagyunk, az elvégzett munka nem látványos, de ez az alap, amelyre a város és az itt élő emberek jövőjét építeni lehet. Sok akadályt kell még leküzdenünk, míg elérjük célunkat, de azzal a bátor és elszánt tekintettel kell a jövőbe néznünk, mellyel 56 hősei néztek szembe a változásokat megakadályozni akaró erőkkel.
    Most nincs külső ellenség, most a bennünk éledező hitetlenséget, türelmetlenséget, kell legyőznünk, hinni kell terveinkben, magunkban, vezetőinkben, most csak rajtunk múlik, hogy végig megyünk-e az országot, a várost, a családokat a válságból kivezető, magunk választotta úton.
    Ez becsületbeli ügy kell, hogy legyen számunkra. Amíg bennünk van az 56-osok lendülete, addig nincs olyan válságos helyzet, amelyet közös erővel nem győzhetnénk le! – zárta gondolatait Török Ferenc, akinek beszéde után az önkormányzat, a történelmi egyházak, a fegyveres erők, hagyományőrző és civil szervezetek, kisebbségi önkormányzatok és városi intézmények elhelyezték a tisztelet és az emlékezés virágait Farkas Tibor domborműve előtt, mely a kalocsai Fegyház és Börtön falán emlékeztet a városban történt 1956-os eseményekre és a később itt raboskodó politikai elítélt nőkre.

    (Forrás: Kalohírek)