Megszűnés helyett aktív ágyakkal működik tovább a kalocsai kórház minden osztálya

2012. február 17.
Ossza meg ismerőseivel!

    A funkcióváltás réme fenyegetett

    – 2010-ben, amikor átvettük a város vezetését, a kalocsai kórház léte hajszálon függött, a szakmai szétesés, a pénzügyi csőd szélére sodródott. Bezárásra került a gyermekosztály, a sebészeti traumatológiai szakmai ellátás biztosítása veszélybe került. Ebben a nehéz helyzetben kellett nekünk kiutat találni. Az új önkormányzat mindent megtett annak érdekében, hogy a kórházat megmentse a város és a térség lakói számára, és az ott lévő munkahelyeket megtartsa – mondta el a sajtótájékoztatón a polgármester, aki nyomatékosította, hogy a jelenlegi városvezetés már a kampányidőszakban is hangsúlyozta, hogy kiemelt feladatának tekinti a kórház megmentését. Az elmúlt másfél év alatt sikerült ezen ígéretet beváltani, hiszen az újonnan kinevezett, jelenlegi kiváló szakembergárda heroikus, időnként nyomasztó, küzdelmes és áldozatos munkájuknak köszönhetően mára stabilizálódott kórházunk gazdasági helyzete, valamint tovább fejlődött ellátási színvonala, amely így a jelenlegi vezetés legnagyobb sikertörténete.

    – Sikerült a sebészeti traumatológiai szakellátás kapcsán felmerülő veszélyeket elhárítani, amelynek köszönhetően az osztály az elmúlt évben hatalmas fejlődésen ment keresztül az itt élők legnagyobb megelégedésére. Három új sebész szakorvos került a kórházba, így míg régen egy kisujjtöréssel is Bajára kellett utazni, addig mára orvosaink szakmai felkészültségének köszönhetően már a nyílt törések kapcsán elvégzendő traumatológiai műtéteket is itt helyben, Kalocsán végzik el – hangsúlyozta Török Ferenc, aki hozzáfűzte, hogy a gazdasági stabilitás és a szakmai eredmények felmutatása mellett hatalmas szükség volt minden politikai erőre ahhoz, hogy a 2010-es tényadatok alapján hozott funkcióváltásra ítélt kórházat megmentsék. Ezen sikerhez jelentősen hozzájárult dr. Semjén Zsolt országgyűlési képviselőnk is, aki mindent megtett azért, hogy továbbra is aktív kórházként működhessen a Szent Kereszt Kórház. A város első embere valamennyi kórházi dolgozónak köszönetet mondott az elmúlt év kiemelkedő munkájáért, akik hivatás tudatukkal, áldozatos munkájukkal sokat tettek a kórház szakmai sikereiért, és megmaradásáért.

    Együttműködést kötött Kalocsa az „Év Kórházával”

    Dr. Vadász Mária, a Szent Kereszt Kórház főigazgatója is kiemelte, hogy a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézettel folytatott tárgyalások kezdetén egyetlen aktív ágyat sem szántak a kalocsai kórháznak, ezért kiemelkedően nagy siker az, hogy mára sikerült elérni, hogy minden osztály tovább működhessen a Szent Kereszt Kórházban, amiért köszönetet mondott minden ott dolgozó munkatársának. Sajnos a születések száma jelenleg alacsony Kalocsán és vonzáskörzetében, ezért a jelenleg is tartó egészségügyi racionalizációs folyamatok következménye lett volna, hogy nem kap aktív ágyat a szülészeti osztály.

    – A szülészeti osztály „alapszakma”, ha annak nincs működési engedélye, akkor bezárhatnák a Szent Kereszt Kórházat. A két intézmény között kötött megállapodásnak köszönhetően a Bács-Kiskun Megyei Kórház kihelyezett részlegeként azonban tovább működhet a kalocsai szülészetet és nőgyógyászat úgy, hogy húsz szülészeti ágyat kihelyezünk Kalocsára – ezt már dr. Svébis Mihály, a megyei kórház főigazgatója mondta, kinek kórházát már második alkalommal választották az év kórházának.

    Funkcióváltás helyett fejlesztések várhatók

    A két kórház főigazgatója, Dr. Vadász Mária és dr. Svébis Mihály, valamint Török Ferenc polgármester kézjegyükkel látták el azt a dokumentumot, amely alapjául szolgál a két kórház közötti együttműködésnek, és amely utat nyit a további fejlesztéseknek.

    Svébis Mihály szerint a szülészeti osztály biztonságos működéséhez elengedhetetlen a gyerekosztály újranyitása, így a következő feladat annak visszaállítása lesz melyben tizenöt aktív ágy fog működni. – Már most azon vagyunk, hogy mihamarabb találjunk egy neunatológus szakembert és újranyithassuk a gyerekosztályt – mondta el a megyei főigazgató.
    E mellett a megállapodásnak köszönhetően tovább fejlődhet a diagnosztika, a sürgősségi ellátás, az egynapos sebészet, valamint újabb fejlesztések várhatóak, amelyhez további szakmai erősítést jelent a megyei kórház kiváló szakember gárdája is, amely 70 ezer ember magasabb szintű egészségügyi ellátását segíti elő térségünkben.

    (Forrás: Kalohírek)