III. Senuda nemrégiben tért vissza Egyiptomba egy külföldi gyógykezelésről. Az egyházi vezető évek óta máj- és tüdőpanaszokkal küszködött.
III. Senuda a világ egyik legősibb egyházát vezette, a tízmilliósra becsült egyiptomi kopt közösség karizmatikus vezetője volt, akit jó humoráról is ismertek. A koptok számára elsősorban a több mint nyolcvanmilliós, muzulmán többségű Egyiptomban élő kopt kisebbség gyámolítója volt. Senuda óvatos egyensúlyozással próbálta megóvni közösségét, amelyet 1971 óta vezetett. Hoszni Mubarak elnöksége idején határozottan támogatta a kairói kormányt, és igyekezett elkerülni, hogy a koptok követelései a nyilvánosság előtt túl nagy figyelmet kapjanak – elkerülendő a muzulmán fundamentalisták válaszlépéseit.
Mubarak tavaly februári bukását követően a koptokat egyre nagyobb aggodalommal töltötte el a konzervatív muzulmánok növekvő hatalma. Iszlám fundamentalisták sorozatban támadtak meg kopt templomokat, muzulmán papok a keresztények jelentette – állítólagos – fenyegetésről szónokoltak. A keresztények haragját tovább erősítette, hogy a hadsereg katonái brutálisan levertek Kairóban egy keresztény tiltakozó megmozdulást, megölve 27 embert. Az országot átmenetileg irányító hadsereg magas beosztású tábornokai és a Muzulmán Testvériség szervezet vezetői – az egységet hangsúlyozandó, példátlan módon – viszont részt vettek a III. Senuda által idén januárban a legnagyobb kairói székesegyházban bemutatott karácsonyi misén.
+
A KDNP együttérzését fejezi ki a kopt egyházfő halála miatt
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) együttérzését fejezi ki III. Senuda kopt egyházfő halála miatt az egész kopt egyháznak a közösség Magyarországon élő tagjain keresztül – közölte a párt vasárnap az MTI-vel.
Tisztelettel adózunk az egyik legősibb keresztény egyház vezetőjének élete, tanúságtétele és az egyiptomi keresztény vértanúk hitükért napjainkban is vállalt áldozata előtt – olvasható a közleményben. Mint felidézték, a főpap kiemelkedő tudományos életművét múlt évi, magyarországi látogatása alkalmával a Pázmány Péter Katolikus Egyetem díszdoktori címmel ismerte el.
III. Senudával együtt tiszteleghettünk Budapesten Szent István király emléke előtt és vele örültünk, hogy felszentelhette a koptok első, fővárosban épített templomát. Élő közösségük hitvallása Európa keresztény gyökereinek fontosságára is ráirányítja a figyelmet: kontinensünket csak az örök értékek – a természet rendje, a család és a házasság védelme – tarthatják meg a történelem nehéz próbatételei során – fogalmaz a közlemény.
III. Senuda kopt egyházfő haláláról Magyarország kormánya megrendüléssel értesült – közölte korábban a miniszterelnök sajtóstábja.
(Forrás: MTI)