Mint kifejtették: a helyi önkormányzatok eddigi döntései első lépésnek tekinthetők a törvény gyakorlati megvalósítása során, azonban sajnálatosan csak a nyelvtörvény részleges megvalósítását jelentik, mivel nem léptetik életbe valamennyi rendelkezését.
Bíznak benne, hogy Ukrajna kormánya és végrehajtó hatalmi szervei, így Kárpátalja minden szintű önkormányzata nemcsak részleges döntéseket hoz, hanem további lépéseket tesz annak érdekében, hogy a jogszabály előírásainak megfelelően a magyar nyelv teljes mértékben regionális nyelvi státusszal rendelkezzék azokban a közigazgatási egységekben, ahol a magyarok aránya eléri a 10 százalékot – rögzítették.
A kormányfő kereszténydemokrata helyettese és a helyettes államtitkár ugyanakkor aggasztónak tartja egyes ukrajnai politikusok azon kijelentéseit, amelyek szerint a törvény csak az orosz kisebbségre vonatkozik és más nemzetiségek esetében bevezetése nem indokolt.
Részlegesen regionális státust kapott a magyar nyelv a Beregszászi járásban: a járási tanács (közgyűlés) képviselőinek túlnyomó többsége kedden megszavazta az ukrán nyelvtörvény kisebbségek nyelvhasználatára vonatkozó egyes rendelkezéseinek helyi szintű alkalmazását. A döntés értelmében a jövőben a járási tanács határozatait mind a testület internetes honlapján, mind az újságjában két nyelven, ukránul és magyarul teszik közzé. A magyar nyelvet is használják majd az önkormányzati ügyintézésben, konferenciákon, gyűléseken, és magyarul is közzéteszik a hivatalos közleményeket – adta hírül az Ua-reporter ungvári hírportál.
A Beregszászi járásban az ukrán mellett magyarul készülnek majd a hivatalos nyomtatványok, űrlapok, pecsétek, feliratok. A 2001-es ukrajnai népszámlálás adatai szerint a Beregszászi járás 54 ezer főt kitevő lakosságának 76 százaléka magyar nemzetiségű.
(Forrás: MTI, MNO)