Semjén Zsolt részt vett az egykori albán királyi pár újratemetésén

2012. november 19.
Ossza meg ismerőseivel!

    A miniszterelnök-helyettes az MTI-nek telefonon elmondta, hogy pénteken tárgyalást folytatott Sali Berisha miniszterelnökkel, áttekintették a két ország kapcsolatait. Szombaton a magyar állam képviseletében részt vett az egykori albán uralkodó és felesége újratemetési szertartásán.

    Semjén Zsolt azt mondta: úgy gondolja, mivel a magyar világnemzet, helyes, ha a különböző népek történelmében fontos szerepet játszó magyarokról a magyar állam megemlékezik, és magas szinten képviselteti magát az ilyen típusú eseményeken.

    Ez egyrészt az egyetemes magyarság szempontjából bír jelentőséggel, másrészt a magyar-albán kapcsolatok tekintetében túlmegy a protokolláris, politikai, gazdasági természetű dolgokon és egy spirituális, lelki kapcsolatot is kifejez – tette hozzá Semjén Zsolt, megjegyezve, hogy a királyné rendkívül népszerű az albán nép körében.

    A miniszterelnök-helyettes találkozott az albán kulturális miniszterrel, akivel a két ország egyetemei közötti kölcsönös ösztöndíjprogramokról tárgyalt. Találkozott továbbá II. Leka koronaherceggel, I. Zogu király unokájával is.

    Zogu albán király földi maradványait ötvenegy évvel a franciaországi emigrációban bekövetkezett halála és temetése után szombaton Tiranában, a királyi család számára épített új mauzóleumban helyezték el. A király koporsója pénteken érkezett meg Franciaországból Tiranába, ahol ágyútalpon szállították a család rezidenciájára. Hazaszállítását és újratemetését a kormány intézte az Albánia függetlenségének 100. évfordulója tiszteletére rendezett ünnepségek részeként. A királyt felesége, Apponyi Geraldine, tavaly elhunyt fia, Leka és menye mellé temették a családi mauzóleumban.

    A független Albánia egyetlen uralkodója, Zogu 1928-1939 között volt király, de menekülni kényszerült, amikor a fasiszta Olaszország megszállta hazáját. A II. világháború után Albániában hatalomra került kommunista rezsim 1946-ban eltörölte a monarchiát. Az 1990-es rendszerváltozás után Albánia többpártrendszerű demokráciává vált.

    (Forrás: MTI)