A fenntartható fejlődésről tárgyal Semjén Zsolt

2013. január 23.
Ossza meg ismerőseivel!

    A Külügyminisztérium tájékoztatása szerint Európai uniós -tagságának elnyerése óta ez lesz a második alkalom, hogy Magyarország a legmagasabb szinten vesz részt az EU, valamint a latin-amerikai és karibi térség csúcsértekezletén, ami egyúttal jól mutatja a magyar külpolitika globális nyitását.

    Semjén Zsoltot elkíséri Chilébe Ódor Bálint, a Külügyminisztérium európai uniós ügyekért felelős helyettes államtitkára.

    A CELAC regionális konzultációs szervezet 2011 decemberében alakult és az amerikai kontinens 33 országát tömöríti, az Egyesült Államok és Kanada kivételével valamennyit.

    A tanácskozásra 60 országot hívtak meg, eddig 48 állam- és kormányfő vagy helyettese jelezte részvételi szándékát, az eseményen 18 EU-tagállam képviselői lesznek jelen. A csúcstalálkozón részt vesz José Manuel Barroso, az Európai Bizottság és Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke. A szombaton kezdődő, kétnapos tanácskozást külügyminiszteri értekezlet előzi meg pénteken, ezen részt vesz Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője.

    A tárca kitért arra is, hogy a két régió vezetői 1999 óta felváltva latin-amerikai, illetve európai helyszínen találkoznak. A jelenlegi esemény házigazdája Chile, a CELAC jelenlegi elnöke. A csúcstalálkozón a tervek szerint közös politikai nyilatkozatot és cselekvési tervet fogadnak el.

    A csúcstalálkozót olyan időszakban rendezik, amikor mindkét régióban nagy változások mennek végbe: a latin-amerikai országokban folytatódik a dinamikus gazdasági növekedés, a demokrácia konszolidációja, valamint a nemzetközi szerepvállalás megerősítése, azonban továbbra is nagy kihívásokkal – a szegénység elleni küzdelemmel, társadalmi egyenlőtlenséggel, biztonsági és környezetvédelmi kérdésekkel – kell megbirkózniuk.

    Kiemelték, az EU is nehézségekkel küzd, elsősorban a gazdasági helyzete miatt. Mindazonáltal továbbra is a világ legnagyobb gazdasága, a legfontosabb kereskedelmi tömörülés, a legnagyobb beruházója és fogadója a közvetlen külföldi tőkebefektetéseknek.

    A santiagói csúcstalálkozó témája a CELAC javaslatára a fenntartható fejlődés és a helyi közösségeket is bevonó környezetbarát beruházások támogatása. A beruházások kulcsfontosságúak az EU-CELAC kapcsolatokban, az EU ugyanis továbbra is a legnagyobb befektető a CELAC-országokban. Az uniós beruházások hozzájárulnak a CELAC-országok versenyképességének növeléséhez, valamint a társadalmi és gazdasági fejlődéshez. A befektetési kapcsolatok az EU-nak is előnyösek, hiszen a latin-amerikai és karibi vállalatok az elmúlt években növelték befektetéseiket Európában.

    A Külügyminisztérium felhívta a figyelmet arra, hogy Latin-Amerika a világgazdaság egyik leggyorsabban fejlődő térsége, egyes országai szabad kereskedelmet folytatnak az EU tagállamaival, így Magyarországgal is. A globális nyitás célja egybeesik az unió törekvéseivel a latin-amerikai és karibi régióval ápolt kapcsolatok fejlesztésére.

    Latin-Amerika azért is fontos Magyarországnak, mert a térségben 100-150 ezres magyar közösség él – áll a közleményben.

    (Forrás: MTI)