A kétnapos tanácskozáson a befektetőknek szóló felhívást fogalmaztak meg a kereskedelmi akadályok lebontásáról és a befektetők védelmének törvényes biztosításáról. “A lényeg, hogy biztosítsuk a társaságokat: ha hosszú távú befektetéseket eszközölnek, nem kerülnek szembe változó szabályozással” – mondta José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke.
“Európa Latin-Amerika legnagyobb kereskedelmi partnere, de az is igaz, hogy növekvő befektetést tapasztalunk Latin-Amerika részéről is Európában, és ezt üdvözöljük” – hangsúlyozta.
Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke szerint a kétnapos megbeszélések “új energiát adtak stratégiai partnerségünknek”. Sebastian Pinera chilei államfő szintén hangoztatta, hogy nagy haladást tettek a két kontinens stratégiai szövetsége felé. “Ez azonban nem elég. Eljött a cselekvés ideje, s annak, hogy valóra váltsuk a jó szándékokat és megállapodásokat” – jelentette ki.
A zárónyilatkozat – a szabadkereskedelmi elveknek megfelelően – név nélkül említést tesz a CELAC egyik tagállama (Kuba) ellen érvényben lévő amerikai embargóról. A két tömb határozottan elutasít “minden egyoldalú, területen kívüli hatályú kényszerítő intézkedést, amely ellentmond a nemzetközi jognak és a szabadkereskedelem általánosan elfogadott normáinak” – hangzik a kitétel.
A santiagói csúcson mintegy 60 ország egymilliárd lakosa képviseletében mintegy 40 állam- és kormányfő vett részt. Magyarországot Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes képviselte. Semjén Zsolt a csúcstalálkozóról az MTI-nek telefonon nyilatkozva elmondta, hogy októberben Budapesten nemzetközi vízügyi csúcstalálkozót rendeznek. Felidézte: a tanácskozás megrendezésének szándékát még a magyar államfő jelentette be a tavaly júniusi Rió+20 csúcson.
A CELAC saját csúcstalálkozója most kezdődik, s miután véget ért, a soros elnökséget Kuba veszi át.
(Forrás: MTI)