Surján László hangsúlyozta: úgy nem tudunk érdeket érvényesíteni az Európai Unión belül, ha egymást próbáljuk lerugdosni a szekérről. Mint mondta: rendezni kell és lehet a térség népeinek viszonyait, erre példa a német-francia vagy az osztrák-olasz megbékélés.
Az Európai parlament keresztlnydemokrata alelnöke kiemelte: a Charta XXI fő célja 21. századi megoldást találni egy 20. századi problémára, a Trianonnal létrejött szétszakítottságra, széttöredezettségre.
Ez nem egy revansista program, ami vissza akarja állítani a történelmi Magyarországot, a viszonyokat, hanem emberi kapcsolatokat, hidakat épít Európa népei között – fogalmazott a politikus. Álláspontja szerint ez a program olyan, hogy értelmes ember nehezen mond rá nemet.
A céljaikkal egyetértőknek csupán azt kell vállalniuk, hogy barátsággal néznek a szomszéd népekre, nyitottak a kultúrájuk iránt, és azzal is “hitet tesznek a normalitás mellett”, hogy ehhez aláírásukat adják.
Mint mondta: az eddig csatlakozottak mintegy nyolcada nem magyar ajkú, Horvátországban például zömük a többségi nemzethez tartozik. A charta estsorozatot indított Budapesten, az aláírók pedig tíz nyelven kibocsátott elektronikus hírlevél révén tarthatják egymással a kapcsolatot.
A Charta XXI nyilatkozat a többi között azt tartalmazza, hogy a megbékélési mozgalom hét országból származó kezdeményezői ellenségeskedés helyett a megbékélés útját választják, nem megszüntetni, hanem elfogadni akarják különbözőségeiket.
(Forrás: MTI)