Az Európai Parlament (EP) petíciós bizottsága napirendre tűzi a szlovák állampolgárságuktól megfosztott felvidéki magyar állampolgárok ügyével foglalkozó beadványt, amelyet Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának (EMT) elnöke és Gubík László tavaly ősszel nyújtott be a bizottsághoz.
A beadványt az EP petíciós bizottsága már januárban befogadta, a panasszal azonban csak azt követően foglalkozhatnak, miután az Európai Bizottság (EB) is véleményezte azt. Ez megtörtént, s most az EB véleményezését követően már érdemben is foglalkozik a petíciós beadvánnyal a bizottság, az ezzel kapcsolatos ülésére május 27-én kerül sor.
A petíciós beadvány indítványozója, Lomnici Zoltán és Berényi József is megelégedéssel üdvözölte a tényt, hogy már hamarosan a beadvány tartalmi részét is véleményezi a bizottság, és ezzel belátható közelségbe került az időpont, amikor az ügyet az EP napirendjére tűzheti.
Berényi József a petíciós beadvány kapcsán azt mondta: reméli, sikerül egy nagy nemzeti összefogást kialakítani az ügyben. “Pártállásra való tekintet nélkül levélben fogom megszólítani a magyar EP-képviselőket, hogy támogassák ezt az ügyet” – mondta, s hozzátette, maga is részt kíván venni az ülésen, és örülne, ha azon Bugár Béla, a Most-Híd szlovák-magyar vegyespárt elnöke is részt venne, mivel az ott kinyilvánított véleménye segíthetne abban, hogy az MKP támogassa a Most-Híd pártnak az Európai Néppárthoz való csatlakozását célzó igyekezetét. “Azt csak akkor tudjuk támogatni, ha Bugárék Brüsszelben felvállalják a magyar ügyek képviseletét” – szögezte le.
Az ügy várható kimenetelét illető kérdésre Berényi azt válaszolta: ha Európa komolyan veszi saját értékrendjét, akkor nem dönthet másként, minthogy megszünteti a magyar állampolgárságot felvett személyek szlovákiai jogfosztását.
Lomnici Zoltán a fejlemények kapcsán elmondta: örömmel tölti el, hogy az általa szerkesztett petíciót az EP napirendre tűzi a véleményezést követően. Rámutatott: már a petícióban összegezte a jogsértéseket és azokat az európai uniós normákat is, amelyeket Szlovákiában megsértettek, és ezeket az érveket az ülés során ismét hallatni fogja. “Most, amennyiben nem alkalmaznak kettős mércét Magyarországgal szemben, van esély arra, hogy Szlovákiát a jogsértések megszüntetésére rákényszerítsék” – jegyezte meg.
(Forrás: Felvidék.ma)