Mi nem azt az utat követjük, mint az előző kormány

2013. július 02.
Ossza meg ismerőseivel!

    – Miniszterelnök-helyettes úr, 2011-ben Ön jelentette be először, hogy Hatvan ad otthont a Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeumnak. Elégedett a mostani tapasztalatokkal?

    – Igen, nagyon jó helye lesz Hatvanban az intézménynek. Amikor elvállaltam a Magyar Vadászati Védegylet vezetését, három alapvetést fogalmaztam meg: vissza kell állítani a honi vadászat becsületét, a vadat vadként kell kezelni, továbbá el kell érni, hogy hazánk ismét vadászati nagyhatalom legyen. Mindezek alapján nyilvánvaló, hogy annak az országnak, amely a Hunor-Magor legendától kezdődően Szent Imre hercegen, Wass Alberten, Fekete Istvánon és Sütő Andráson át mindig is az egyetemes vadászati kultúra szerves része volt, s amely Széchenyi Zsigmondot, Kittenberger Kálmánt adta a világnak, igenis szüksége van egy monumentális, reprezentatív vadászati múzeumra.

    – De miért éppen Hatvanra esett a választás?

    – Az elsődleges szempontok egyike volt, hogy a fővárostól ne legyen messze. Hatvan ideális helyszín, hiszen ezer szállal kötődik a vadászathoz; Szabó Zsolt polgármester úr ebbéli elhivatottsága találkozott a Grassalkovich-kastély megmentésére irányuló törekvéseivel, így lobbizásunk eredményeként több mint hárommilliárd forintot nyertünk a feladatra. Az építkezést látva lenyűgöző tapasztalatokat szereztem, így elmondhatom, hogy minden tekintetben jó döntés született. A magyar vadászat emblematikus hellyel gazdagodik, a hatvaniak büszkék lehetnek magukra és városuk vezetőire. A múzeumot 2014 tavaszán átadhatjuk.

    – Amelynek a helyi vezetők szerint a gazdasági haszna sem elhanyagolható…

    – Így van, ám ez túlmutat a településen, hiszen az ágazat megerősödése országos jelentőségű. A múzeum helyben teremt sok munkahelyet, a vadászat pedig az ország kevésbé iparosodott, szegényebb szegleteibe viszi el a tehetős vendégek pénzét.

    – Ha már a gazdasági kérdések szóba kerültek, minden családot érint a rezsicsökkentés, aminek hamarosan a második ütemére is sor kerül…

    – Örömmel tájékoztathatok mindenkit arról, hogy lesz harmadik ütem is. Mégpedig azért, mert a kormány filozófiája a szolgáltatások terén nem piac-, hanem szolidaritásközpontú. A gazdaságot rendbe tettük, az emberek zsebében a rezsicsökkentéssel több pénz marad, mint korábban. Az unió kénytelen elismerni, hogy miközben más országokban félrekezelték a válságot, a mi „unortodox” financiális politikánk sikeres. Ma már több más állam vezeti be azokat az intézkedéseket – például a multik megadóztatását -, amelyeket esetünkben nem néztek jó szemmel.

    – Csakhogy az érintett multinacionális cégek gyakorta fejezik ki nemtetszésüket a számukra kedvezőtlen döntések okán…

    – Nyilvánvalóan, hiszen sajnálják az extraprofitjukat, ám el kell fogadniuk, hogy a magyar kormány számára viszont a magyar emberek érdeke az első. Nem tűrhető, hogy a nagy cégek többet kaszálnak itt, mint Nyugat-Európában vagy a szomszédos országokban. Mindenekelőtt a szolgáltató szektorra érvényes ez. Meggyőződésem, hogy a víz, a gáz, az áram és a hasonló mindennapi szükségletek biztosítása az állam és az önkormányzatok fennhatósága alatt jobb kezekben van, mint magántulajdonban. Nem tartom legitimnek a piaci viszonyok alapján működtetett szolgáltató rendszereket, így az a véleményem, hogy aki a szolidaritás elve szerint elvárható feltételekkel nem ért egyet, az akár el is mehet innen. Majd az állam megvásárolja (nem államosítja, hanem – nyomatékosítom – megvásárolja) ezeket a cégeket, és működteti. Mi nem azt az utat követjük, mint az előző kormány, amelynek regnálása idején a multik az égbe emelték az árakat, miközben semmit nem fejlesztettek, az extra hasznot pedig kivitték az országból. Nekik ugyanis ez az ország sem ingjük, sem gatyájuk, nekünk viszont a hazánk.

    – Végezetül beszéljünk a határainkon túli magyarok állampolgárságáról…

    – Immár 465 ezren kérték a magyar útlevelet, s a ciklus végére meglesz a félmilliomodik, esküt tett új magyar állampolgár is. Ebből is látszik, hogy a magyar nemzet mindig is egységes volt, s ezt a spirituális egységet a nagyhatalmak igazságtalansága sem tudta szétszakítani.

    Nézze meg a hatvanonline.hu felvételét!

    (Forrás: heol.hu, hatvanonline.hu)