A királyi városokat bemutató fotókiállítás nyílt Székesfehérváron

2013. november 30.
Ossza meg ismerőseivel!

    A királyi városok nemzeti büszkeségünket emelik – mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes pénteken Székesfehérváron, ahol a Magyar királyi városok címmel nyílt fotókiállítás.

    Az Antall Péter és Gedai Csaba fotóiból válogatott, Buda, Visegrád, Esztergom, Veszprém és Székesfehérvár építészeti örökségét bemutató tárlat megnyitóján Semjén Zsolt hangsúlyozta: egy nemzet számára kulcsfontosságú, hogy ismerje történelmét, hiszen létszámában is csak akkor tud megmaradni, ha minden egyes tagját eltölti az a büszkeség, hogy érdemes ehhez a nemzethez tartozni.

    Hozzátette, hogy hazánk 1100 éves történelmében számtalan kiemelkedő személyiség volt, de egyik sem mérhető Szent Istvánhoz, aki “az akkor százéves Magyarországból államot, európai királyságot, birodalmat alapított”. Hozzátette: a fotókon megörökített momentumok, építészeti örökségek István király személyén keresztül összekötődnek és az egészséges patriotizmushoz, lokálpatriotizmushoz is hozzájárulnak.

    Semjén Zsolt szerint Szent István nélkül ma a magyarság nem létezne, hiszen a hunok, az avarok és a besenyők is eltűntek a történelem viharaiban, pedig nem volt rosszabbul szervezett államuk. “Nekünk viszont volt egy olyan uralkodónk, aki a kereszténység fundamentumára építette fel a magyar államot” – mondta.

    A kiállításról megjegyezte, hogy az alkotók képei “csupasz valóságukban is hirdetik több mint ezeréves kultúránkat, örökségünket, amire büszkék lehetünk ma is”.

    Cser-Palkovics András polgármester köszöntőjében kiemelte, hogy a fotókat látva történelmünk egésze lepereghet a látogató szemei előtt, miközben az elmúlt másfél évtizedben bekövetkezett sok-sok változás is jól kivehető rajtuk. Példaként említette a korábban a székesfehérvári Nemzeti Emlékhely fölé emelt alumínium tetőt vagy az esztergomi Mária Valéria hidat, amely a fotókon még romos állapotban látható.

    Az MTI érdeklődésére Antall Péter elmondta: Gedai Csabával hét könyv elkészítéséhez járultak hozzá fotóikkal. A tárlat anyagául szolgáló fényképek egy 1999-ben kiadott, a magyar királyi városokat bemutató kötetben jelentek meg.

    Hozátette: a magyar királyi városok közül már csak Visegrádon nem voltak láthatók hagyományos, filmes technikával készített képeik.

    (Forrás: MTI)