A Külügyminisztérium elítéli a szélsőségesek beregszászi megfélemlítő akcióját

2014. február 25.
Ossza meg ismerőseivel!

    A Külügyminisztérium aggodalmának ad hangot a Beregszászi Városi Tanácsában 2014. február 24-én történetek miatt, és a jogállami elvek érvényesítését sürgeti mind Kárpátalján, mind Ukrajna egész területén.

    A Beregszászi Városi Tanács 2014. február 24-én közgyűlést és lakossági fórumot hívott össze, amelyre a Jobboldali Szektor (Pravij Szektor) radikális csoport aktivistái betörtek, majd erőszakos fellépésükkel félbeszakították az eseményt. A Külügyminisztérium a közrend elfogadhatatlan veszélyeztetésének és aggasztónak tekinti az esetet, valamint sajnálattal állapítja meg, hogy a szélsőséges nézeteket követők visszaélnek a demokratikus átmenet adta történelmi lehetőséggel.

    A Visegrádi Négyek külügyminiszterei budapesti tanácskozásukon elfogadott nyilatkozata is rámutatott: valamennyi ukrajnai politikai erőnek továbbra is felelősen részt kell vennie a nemzeti egységkormányt célzó érdemi párbeszédben, amely helyreállíthatja a közrendet az ország egész területén. A beregszászi eset ezzel az elvárással szembehelyezkedik, amelynek a súlyosságát aláhúzza, hogy ezúttal, az ukrajnai válság során első alkalommal, egy magyar többségű településen történt az incidens.

    A demokratikus jogukat gyakorló közösség megfélemlítése egyszerre akadályozza és sérti a szabad és egyenlő választásokra történő felkészülést, valamint az európai demokratikus értékek tiszteletét – ideértve a nemzeti, etnikai és nyelvi kisebbségek jogait is.

    A Külügyminisztérium reményét fejezi ki, hogy Kárpátalján folytatódik a nemzeti közösségek békés egymás mellett élése, amelyek a jövőben is élvezni tudják az Európa Tanács Ukrajna által is aláírt dokumentumaiban biztosított jogaikat. A Külügyminisztérium sürgeti, hogy az ukrán törvényhozás mielőbb teremtse meg és hajtsa végre a rendvédelmi szervek jogállami elvek mentén történő újjászervezését, valamint a nemzeti közösségek szabad anyanyelvhasználatát. E két követelmény érvényesülését Magyarország a magyar–ukrán, és az európai–ukrán kapcsolatok fontos fokmérőjének tekinti.

    Martonyi János külügyminiszter utasította Magyarország kijevi nagykövetét és ungvári főkonzulját, hogy mindezeket jelezzék az ukrán központi és helyi hatóságok felé.

    (Forrás: Kormányportál)