Semjén Zsolt az Országházban fogadta a hivatalos magyarországi látogatáson tartózkodó Erlan Abdildajev kirgíz külügyminisztert. A magyar kormányfő helyettese a szerdai megbeszélésen hangsúlyozta, a Magyarország és Kirgizisztán közötti kapcsolatok az utóbbi időben lendületes fejlődésnek indultak, és ennek folytatása mellett elkötelezettek vagyunk.
Semjén Zsolt rámutatott, továbbra is törekszünk bővíteni egyezményes kapcsolatainkat: gazdasági együttműködési megállapodás megkötésével, gazdasági vegyes bizottság felállításával, valamint oktatási megállapodás keretében. Magyarország a jövő egyik világgazdasági központjának tekinti a jelentős ásványi és nyersanyagkincsekkel rendelkező Közép-Ázsiát. Ezért is támogatjuk az EU és Kirgizisztán, valamint az EU és az Eurázsiai Gazdasági Unió közötti együttműködés fejlesztését.
A miniszterelnök-helyettes a megbeszéléses során kiemelte, Magyarország a közös kulturális gyökerek, a nomád múlt miatt hagyományosan nagy érdeklődéssel tekint Közép-Ázsiára, így Kirgizisztánra. A magyar keletkutatók többször is jártak a térségben: az egyik legjelentősebb Almásy György 1900-ban tett expedíciója. Az útról írt részletes könyve fontos forrás a kirgiz etnográfusok számára. Jövőre ünnepeljük a neves utazó születésének 150. évfordulóját, ami jó alap a közös kulturális és tudományos programokhoz.
Semjén Zsolt emlékeztetett, Almásy György munkásságának emlékeit a Magyar Néprajzi Múzeum őrzi, az anyag egy turkológiai együttműködés alapját jelentheti, mindemellett a magyar őskutatáshoz is jelentősen hozzájárulna. A kormányfő helyettese bejelentette, az oktatási téren való együttműködésünk részeként Magyarország a Stipendium Hungaricum ösztöndíj program keretében huszonöt kirgíz egyetemi hallgató számára teremt tanulmányi lehetőséget a műszaki felsőoktatás, az orvosi és más felsőfokú képzések területén.
A kirgíz fél szintén nagyra értékelte a két nemzet történelemének közös gyökereit, melyekre mint a magyar-kirgíz együttműködés alapjára tekint. Erlan Abdildajev külügyminiszter kifejtette, Kirgizisztánban nagy nyitottsággal és örömmel fogadják Magyarország Keleti Nyitás politikáját. Országaink gazdasági és kulturális kapcsolataiban nagy lehetőségeket látnak, melyet a jövőben minél szorosabb együttműködés keretén belül kívánnak fejleszteni.
(Forrás: kormany.hu)