A Magyar Zarándokút Egyesület kezdeményezésére megalakult Magyar Zarándokút Önkormányzati Társulás fő célja az ország gerincét képező útvonalon hálózati rendszerben, folyamatosan működő zarándokút megnyitásának elősegítése és működtetése. A társulás feladatai között van a megfelelő infrastruktúra kiépítése, biztosítása, az ezt célzó közös területfejlesztési pályázat elindítása.
A társulás alapító tagjait képviselő polgármesterek a Társulási Tanács elnökének egyhangúlag Kőszegi Zoltánt, Dabas város polgármesterét, országgyűlési képviselőt választották meg. Mellette három elnökhelyettest bíztak meg: Pokorni Zoltánt, Budapest XII. kerület, Török Ferencet, Kalocsa, valamint dr. Bíró Ferencet, Pécsvárad polgármesterét.
A kialakuló zarándokutat egyre többen „Magyar Camino” néven emlegetik. Kétségtelen, hogy sok hasonlóság van a spanyol és magyar út között. Az utat szervező egyesület tervei szerint az Út fizikai megtestesítését a zarándokszállások kb. 25-30 km-enkénti hálózata és a kijelölt, „felfestett” útvonal adja.
Az útvonal többnyire földutakon, turista ösvényeken a természetben vezet, de a közbeeső településeket érinti. Több helyen alternatív nyomvonalak kerülnek kialakításra fontos helyszínek felkeresésére.
A tervezett zarándokutat bármilyen (vallási, ideológiai, bőrszín szerinti, stb.) megkülönböztetés nélkül mindenki bejárhatja, aki elfogadja szabályait; átlagos tempóban haladva kb. 18 nap alatt.
Noha az Út különböző személyeknek mást és mást jelenthet, morális és mentális „tisztító – rendező hatása”, testi – lelki – szellemi egészségmegőrző szerepe vitathatatlan, bejárása lehetőséget ad arra, hogy szakítsunk mindennapjaink nehézségeivel, elfeledjük a hétköznapok problémáit, kicsit távolabbról szemléljük saját életünket, és kerüljünk közelebb ahhoz, amit keresünk.
A Magyar Zarándokút hivatalosan 2011 tavaszán, március 20-a és 30-a között nyílik meg a zarándokok számára.
(Forrás: Kalohírek)