A kormányzásban hangsúlyosan jelennek meg a kereszténydemokrata értékek

2010. december 22.
Ossza meg ismerőseivel!

    Harrach Péter kiemelte: az idei munka jelentős része a romeltakarítást szolgálta nyolc év szocialista káoszteremtés után. Az elmúlt időszak legfontosabb lépései között említette a bank-, és a különadó bevezetését, a magánnyugdíj-pénztárakkal kapcsolatos intézkedéseket. Ezeknek kettős célja volt: egyrészt az elmúlt nyolc év kormányzása alatt összegyűlt hihetetlen mértékű államadósság ellensúlyozása, másrészt a magánnyugdíj-pénztárak ügyfelei kiszolgáltatott helyzetének megszüntetése, és az állami nyugdíjrendszer fenntarthatóságának biztosítása. Utóbbi kapcsán kiemelte: az intézkedés a magánnyugdíj-pénztárak haszonélvezőinek nyilván nem jó hír, de az ügyfelek számára biztonságot jelent.
        
    A KDNP szempontjából kiemelt jelentőségű volt még a családi adózás törvényi szabályozása – mondta a kormánypárti politikus.
        
    Harrach Péter a Fidesz-frakcióval való kapcsolatukat dinamikusnak nevezte, amiben a szoros együttműködés és a sajátos értékek határozott képviselete együtt jelenik meg.
        
    A cél világos és egyértelmű: a kormányprogram megvalósítása, a hazánkban folyó nagymértékű gazdasági és társadalmi változások támogatása. Ehhez szükséges a 2/3 biztosítása, vagyis a két frakció összefogása. Természetesen a KDNP-nek vannak saját kezdeményezései is, amiket a koalíciós partner vagy elfogad, vagy módosít, vagy elutasít – mondta.
        
    Harrach Péter értékelve a parlamenti munkát kitért arra is, hogy a szocialista párt kormányzati tevékenységét a választók túlnyomó többsége elégtelennek ítélte, ezek után a bukott szocialista politikusoknak a megfelelő magatartás a szerény hallgatás kellene, hogy legyen. Ehelyett úgy tűnik, hogy a bukott diák szeretne korrepetálni, ugyanazt a stílust folytatják, amit kormányon is képviseltek, arrogánsan, kioktatóan és agresszíven politizálnak.
        
    A frakcióvezető a tavaszi ülésszak fő témái között az alkotmányozás mellet a szabad vasárnapról szóló kereszténydemokrata törvényjavaslatot említette.
        
    Mint elmondta: a javaslatról egyeztetés történt a Fidesszel, de végső megállapodás nem született. Az ötpárti egyeztetésen az vált világossá, hogy a pártoknál mindkét szempont, a munkáltatói és a munkavállalói érdekek képviselete egyaránt jelen van. Ez a két szempont a Fideszen belül is megjelenik. A KDNP egyértelműen a munkavállalók oldalán áll, egy keresztényszociális párt számára ez evidencia – jelentette ki. Megjegyezte: ugyanakkor ezt egy olyan kérdésnek látja, ahol a jobb- és baloldal együttműködése megvalósítható.
        
    Harrach Péter elmondta: bár azt elképzelhetőnek tartja, hogy kisebb módosítások történjenek, de a javaslat főszabályához, hogy a vasárnap pihenőnap legyen a végsőkig ragaszkodnak, ezt igyekeznek érvényre juttatni. Megjegyezte: a javaslat benyújtásakor egyeztetettek a Kereskedelmi Dolgozók Szakszervezetével is, s velük a kapcsolat folyamatos.

    Kitért még arra, hogy a várhatóan tavasszal elfogadandó új alkotmány preambulumában a KDNP ragaszkodik ahhoz, hogy a nemzeti egység gondolata, valamint a kereszténység szerepe a nemzet történetében megjelenjen. Amit szeretnének, ahhoz a lengyel alkotmány áll a legközelebb – jegyezte meg. Azzal kapcsolatban, hogy az új alkotmány, Semjén Zsolt szerint kezdődhetne úgy: Isten áldd meg a magyart, azt mondta: ez is egy lehetőség a többféle megoldás közül. Az alkotmány azonban mindenképpen a nemzet egészének az alaptörvénye kell, hogy legyen – mutatott rá.
        
    Szólt arról is, hogy a férfi és nő házasságát és a család védelmét hangsúlyosan kell megjeleníteni. Az élet feltétlen tisztelete – ami a fogantatástól a természetes halálig tart –fontos kérdés a KDNP számára. Azonban aki a magyar társadalmat és a parlament összetételét ismeri, nem gondolhat arra, hogy egy abortuszt tiltó törvény életbe lépjen, de az élet védelme kell, hogy szerepeljen az alkotmányban.
        
    Utalt arra, hogy az alkotmányozással foglalkozó parlamenti bizottság vezetője is KDNP-s politikus, Salamon László sokszínű és sokszintű egyeztetés után dolgozott ki egy olyan anyagot, ami mindenkinek elfogadható lehet, különféle alternatívák jelennek meg benne.
        
    A KDNP-s politikus az elkövetkező időszak feladatai közé sorolta még a nemzetpolitika területén az egyszerűsített honosítási eljárás gyakorlati megvalósítását, illetve az oktatás területén a köz- és felsőoktatási törvény módosítását is.
        
    A frakcióvezető úgy fogalmazott: az az oktatáspolitika, amit Hoffmann Rózsa igyekszik megvalósítani a KDNP által képviselt értékrendet tükrözi. A két érintett főszereplő (Hoffmann Rózsa és Pokorni Zoltán) értékrendbeli és szakmai különbségét látják, ez azonban nem pártpolitikai különbség – mondta Harrach Péter.

    (Forrás: MTI)