Minden nemzetnek joga, hogy emléket, szobrot állítson jeles alakjainak – jelentette ki az EMT vezetője a Vajdasági Magyar Szövetség elnökével, Pásztor Istvánnal folytatott tárgyalása után. Szerbia uniós integrációja szempontjából szimbolikus jelentőségű, hogy az adai Damjanich-emlékmű megmaradjon, s azt mindenki tiszteletben tartsa – hangsúlyozta a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnöke.
A Tisza-parti városban a március 15-i ünnepségek részeként avatták föl az 1848/49-es forradalom és szabadságharc szerb származású tábornokának emlékművét, Simó Ágoston keramikusművész alkotását, Ada testvérvárosa, Budakalász ajándékát. Az emlékmű felállítását követően elsőként a Szerb Megújhodási Mozgalom követelte annak mielőbbi eltávolítását, majd a Szerb Haladó Párt képviselői aláírásgyűjtésbe kezdtek és tüntetést jelentettek be a dombormű eltávolításáért.
A Szerbiai Demokrata Párt tartományi szervezete már nem csupán szerbgyűlölőként, hanem „minden nem magyar vajdasági nemzet üldözőjeként” emlegette közleményében Damjanich Jánost.
Lomnici Zoltán kifejtette, Pásztor Istvánnal folytatott megbeszélésén szóba kerültek az 1944/45-ös magyarellenes atrocitások is. A mintegy húszezer áldozattal járó vérengzések ügyében higgadt párbeszédre van szükség, amelyben részt vállal az Emberi Méltóság Tanácsa is – fogalmazott az elnök. E folyamat eredményeként ki kell mondani az igazságot: a meggyilkoltak ártatlanok voltak, s pusztán származásuk vagy vallásuk miatt váltak áldozattá, ahogy azok a szerb és zsidó polgári személyek is, akiket 1942-ben öltek meg Újvidéken – hangsúlyozta Lomnici Zoltán.
Az elnök közölte, más, határon túli jeles magyar személyiségekhez – többek között Tőkés Lászlóhoz, Kovács Miklóshoz és Berényi Józsefhez – hasonlóan Pásztor István is csatlakozott az Emberi Méltóság Tanácsához.
(Forrás: MTI)