– A préló fonót jelent, ennek a jegyében tartjuk a Rác Prélót minden februárban. Az est folyamán egy rövid műsorral köszöntötték vendégeinket az általános iskola horvát nyelvet tanuló diákjai, majd a Vodenica tánccsoport lépett a színpadra – mesélte lelkesen Anisity Ferenc. – A Bács megyei horvát tanulók találkozója mellett ez a legjelentősebb rendezvényünk. Hogy számunkra mit jelent ez az esemény? Csak be kell nézni a terembe! Több százan gyűltünk itt össze, idősek-fiatalok egyaránt. Erre rendkívül büszke vagyok. Számomra ez azt mutatja, hogy valami újat nyújtunk, mégis valami régit, amire látjuk, hogy igény van.
Ismét érkezett Bacináról, Bátya horvátországi testvértelepüléséről is delegáció, ami mára olyan bensőséges kapcsolattá fejlődött, hogy nem csak az egyes kulturális rendezvényre látogatnak egymáshoz a horvát vendégek, hanem személyes kapcsolatok és jó barátságok is kötődtek a bátyaiak és a határon túl élők között. Ettől is nevezhető igazán élőnek az együttműködés. – Azt hiszem valami óriási dolgot értünk el együtt, amivel kevés önkormányzat dicsekedhet… én most dicsekszem egy kicsit – nyilatkozta a kisebbségi vezető.
– Általában ismerve a Bátyai Horvát Kisebbségi Önkormányzat munkáját, elmondhatom, hogy kiválóan dolgoznak. Láthatják, hogy mekkora az érdeklődés a rendezvény iránt, melynek – külön hangsúlyoznám – kiváló volt a műsora- osztotta meg élményeit velünk Ljiljana Pancirov horvát főkonzul.
– A bátyai préló azért is különleges, mert a tengerpart melletti Bacina, valamint a magyar határhoz közeli Doni Miholjacból is érkezett küldöttség. Emellett itt van az Országos Horvát Önkormányzat alelnöke, a Magyarországi Horvátok Szövetségének elnöke, illetőleg a környező települések kisebbségi vezetői is. Tehát ez a rendezvény egyben jelentős társadalmi esemény is, hiszen a Bácskában illetve azon túl élő horvátok képviselői mind jelen vannak.
A főkonzul azt is kifejtette, hogy a bátyai-bacinai kapcsolat rendkívül gyümölcsöző kulturális szempontból, és kiemelte az ezen túlmutató kialakult barátságokat és emberi kapcsolatokat, valamint előrevetítette a gazdasági együttműködés lehetőségét is. – A bácskai települések testvérvárosi kapcsolatai jellemzően kulturális téren működnek. Függetlenül azonban attól, hogy a földrajzi távolság az egyes helységek között igen nagy, jó volna gondolkodni gazdasági kapcsolatokon is. Biztos vagyok benne, hogy a barátság ezen akadályt is áthidalja – zárta gondolatait Ljiljana Pancirov, akivel Markovicsné Sokác Angéla, az Országos Horvát Önkormányzat elnökhelyettesének közreműködésével beszélgetett a lap tudósítója.
(Forrás: Kalohírek)