– Az információs halmaz nagysága miatt mondandónkat négy részre bontottuk, s négy héten keresztül fogjuk bemutatni – mondta a sajtótájékoztató bevezetőjében Dávid Edit, az önkormányzat szóvivője, aki röviden ismertette az indító sajtótájékoztató témáját, valamint az elkövetkezendő három hét tematikáját.
A nyitórendezvényen Török Ferenc polgármester az előző húszévi vezetés által hátrahagyott problémákról, hiányosságokról, rossz döntések következményeiről, valamint a szinte kezelhetetlenné vált adósság súlyosságáról beszélt.
– Nyomasztó örökséget hagyott ránk az előző vezetés – kezdte tájékoztatóját a polgármester, aki először az előző vezetőség szemléletéből adódó hiányosságokat értékelte.
– Az előző húsz évben nem sokat változott a szemlélet, a polgármesteri hivatalban tulajdonképpen kisebb-nagyobb kiigazítással a tanácsi rendszer működött tovább, annak minden negatív jellemzőjével. Elavult szervezeti struktúra, vezetési kultúra, a külső környezet kihívásaira nehezen reagáló, pazarló, szervezetlen, áttekinthetetlen folyamatok fogadták az új vezetést – hangsúlyozta a város első embere, aki szerint minderre rányomta a bélyegét az előző polgármester személyiségéből fakadó, túlhatalomra törekvő irányítási stílusa, amely komoly nyomokat hagyott az önkormányzati rendszer teljes spektrumán.
A polgármester elmondta, hogy az átadás-átvétel után öt nagy kihívást kellett egyszerre kezelni:
A közel 1400 dolgozóval működő, hatalmas önkormányzati rendszer teljes megismerését, a teljes körű átvilágítási folyamatok koordinálását, az azonnali beavatkozásokat igénylő tűzoltó munkák elvégzését, a folytonosság és a működőképesség zavartalan biztosítását, illetve a megújuló Kalocsa alapjaiul szolgáló döntések meghozatalát.
– Súlyos örökségünk leküzdésére egyetlen esélyünk a teljes megújulás! – hangsúlyozta Török Ferenc, aki szerint végleg fel kell számolni azokat a rossz megoldásokat és berögződéseket, amelyek jelenleg a város fejlődésének legnagyobb akadályai.
– Szemléletváltásra van szükség az önkormányzat majd minden területén, hogy a hibák ne ismétlődhessenek meg. Másképp kell a folyamatokhoz viszonyulnunk, hogy többé ne születhessenek olyan döntések, amelyek Kalocsa eladósodásához, lecsúszásához vezettek. Amelyek következményeként a 2011-es évünket megközelítőleg 700 millió forint hiány terheli. Amelyek miatt városunk kórházának már-már kezelhetetlenné vált 900 milliós adósságállománya. És amelyek miatt félmilliárd forintot kell az elkövetkező években törleszteni, ebből van olyan, amit csak 2013-as kezdettel. Mondjuk ki bátran, hogy ezért a helyzetért az előző SZDSZ-MSZP városvezetést terheli a felelősség, az ő közös hagyatékuk nyomja most a mi vállunkat. Mert ugye, senki nem feltételezi, hogy az elmúlt pár hónap kötelezettségvállalásai növelték meg ekkora mértékben a hiányt? Ellenkezőleg, az átadás-átvétel óta legfontosabb feladatunknak éppen a működés ésszerűsítését tekintjük – mondta el a polgármester.
A tájékoztatón az Elszámoltatási Bizottság munkájáról is beszélt, amelyre az átvilágítások során napvilágra került, feltételezhetően előnytelen, a városnak akár több százmilliós kárt is okozó szerződések kapcsán volt szükség.
– A nyomasztó örökség ellenére hiszünk abban, hogy az az út, amit megkezdtünk, meg fogja hozni a kívánt eredményeket és alapul fog szolgálni egy megújult Kalocsa megteremtéséhez. Ehhez nem kell más, mint kitartás, türelem és rengeteg munka. Ezt fogom képviselni személyesen én is, ezt várom el az önkormányzat minden dolgozójától, és ebben a munkában kérem a segítséget Kalocsa lakosaitól – zárta sajtótájékoztatóját Török Ferenc.
Mint azt Dávid Edittől megtudtuk, jövő heti sajtótájékoztatón az önkormányzat átadás-átvétel után elvégzett munkáját foglalják össze, de a későbbiekben – a fejlesztések és beruházások kapcsán – a 2011-es év akciótervét is megismertetik a nyilvánossággal.
A négyhetes sorozat annak ismertetésével zárul, hogy mit kell tenni közösen annak érdekében, hogy a munkahelyek számát, valamint Kalocsa népességmegtartó erejét növelni tudjuk.
(Forrás: Kalohírek)