Orbán Viktor hivatalos kormánydelegáció élén részt vesz vasárnap Rómában II. János Pál pápa boldoggá avatásán – közölte Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője. A ceremónián magyar részről jelen lesz Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár és Szászfalvi László egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár is. A miniszterelnök az olasz fővárosból Palermóba utazik, ahol az Európai Néppárt észak-afrikai helyzettel foglalkozó rendezvényén tart előadást több kormányfő társaságában.
Május 1-jén a Vatikánban avatják boldoggá a 2005-ben elhunyt II. János Pál pápát, a katolikus egyház előző, lengyel származású fejét. A Szent Péter téren a szertartást XVI. Benedek egyházfő vezeti, várhatóan több tízezer zarándok előtt.
A boldoggá avatási ceremónián 62 külföldi küldöttség vesz részt, a legnépesebb delegációt Lengyelországból várják. Az Európai Uniót José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke képviseli. Az európai koronás fők közül jelen lesz a boldoggá avatáson II. Albert belga király és Paola királyné, valamint II. János-Ádám liechtensteini uralkodó herceg. Spanyolország képviseletében Fülöp trónörökös és felesége, Letizia érkezik Rómába.
II. János Pál pápa két alkalommal tett főpásztori látogatást Magyarországon, 1991. augusztus 16-20-ig, illetve 1996. szeptember 6-7-én.
Háromszáz magyar zarándok
„Az egész országból jöttünk: a boldoggá avatáson jelen lesz Győr, Pilis, Mosonmagyaróvár, Komárom, Nyíregyháza, Kecskemét, Baja, Eger, Miskolc, Budakalász, Hercegszántó, Tiszaföld, Rábacsanak, Szekszárd, Siófok, Székesfehérvár, Baja, Vecsés, Sasvár…” – sorolták az MTI-nek a magyarok, akiket a Rómát áztató eső sem riasztott el. „A zarándok vállalja a nehézségeket is, II. János Pál megérdemli!” – mondták.
Szervezett csoportban érkezett a háromszáz magyar Rómába. A legfiatalabb tizennégy éves, a legidősebb kilencvenkettő. Seregély István nyugalmazott egri érsek vezeti a csoportot, amelyet elkísért a zarándoklatot támogató egri Szent István katolikus rádió igazgatója, Szarvas István atya is. „Fogadalomból jöttem. Márciusban szívműtétem volt, és azt fogadtam, hogy ha hazamehetek, eljövök Rómába. Itt vagyok, és hiába a nehéz út és a rossz idő, érzem, hogy menni fog, a Jóisten vigyáz rám” – mondta Kacsó András Pilisről.
„Negyedik gyermekemet 1978 októberében kereszteltük, II. János Pál pápává választásakor. Családommal elmentünk legelső lengyelországi látogatására, részt vettünk mindkét magyarországi látogatásán, itt voltunk Rómában Batthyányi-Strattmann László boldoggá avatásán és most is eljöttünk” – mondta egy miskolci hittantanárnő.
Egy budakalászi házaspárnak a gyermekei fizették be a római utat a boldoggá avatásra. „A hatvanadik születésnapunkra kaptuk tőlük ajándékba, és mivel 2011-ben II. János Pálhoz kell imádkozni gyermekáldásért, a még gyermektelen lányomért fogunk imádkozni” – mondták. „Ezer magyar jött Rómába Apor Vilmos 1997-es boldoggá avatására, nyolcezer a kétezres szent évben, több mint kétezren Battyhányi-Strattmann László boldoggá avatására 2003-ban. A mostani háromszáz kevésnek tűnik, de sokat nyomott a latba a gazdasági válság és az is, hogy a boldoggá avatás időpontját csak januárban jelentették be. Az olaszok is versenyt futottak az idővel a szervezésben. Sokakat azok a megtévesztő hírek tartottak távol, hogy Róma és a Szent Péter bazilika megközelíthetetlen lesz, ez természetesen nem így van” – mondta a zarándokutat szervező Madari Gyula, a Makrovilág Zarándokutazási iroda igazgatója.
A magyar zarándokok vasárnap reggel már öt órakor a Szent Péter téren lesznek, a szentmise után leróják kegyeletüket II. János Pál koporsójánál, és hétfőn indulnak vissza.
Megmozdult érte a világ
II. János Pál boldoggá avatása nem volt gyors vagy korai – mondta az MTI-nek Rómában Seregély István nyugalmazott egri érsek, a Rómába érkezett háromszáz fős magyar zarándokcsoport vezetője. „Nem egyszerűen példakép volt, hanem karizmatikus ember, aki vonzotta a fiatalokat és időseket egyaránt. A világ minden népével, a világ minden kultúrájával megtalálta a kapcsolatot, ez magyarázza, hogy most, a boldoggá avatásakor a világ megmozdult és eljött Rómába” – fejtette ki Seregély István, aki a magyar zarándokcsoporttal szombat délelőtt érkezett meg vonattal Rómába.
„II. János Pált már a temetésén szentté nyilvánította a közvélemény. XVI. Benedek megadta a lehetőséget, hogy a boldoggá avatás a megszokottnál előbb kezdődjön és előbb fejeződjék be, de ehhez egyházi eljárásra volt szükség, és ez minden tekintetben az előírások szerint zajlott” – reagált Seregély László azokra az olasz sajtóvéleményekre, miszerint a lengyel pápa beatifikációja túl gyorsan történt meg. „Messze élek Rómától, de nem hallottam senkitől, hogy gyorsnak vagy korainak tartotta volna II. János Pál beatifikációját. Halála óta vártam boldoggá avatását, hiszen győzelmes életutat járt végig és a világegyház számára bátorító példakép” – hangsúlyozta. Hozzátette, hogy „az egyház, mely a Jézus Krisztus által megígért hányódó életutat járja, de nem merül el” ezek után boldog II. János Pál közbenjárására is számíthat, hogy az ő tervei, szándéka szerint folytassa útját.
„Többször találkoztam vele személyesen. II. János Pál ismerte körülményeinket, és tudta, hogy annak, akit a vasfüggöny mögé zárt népek neveltek fel papnak, az volt a feladata, hogy ott maradjon és vállalja népe sorsát. 1956 után tízmillió magyar nem tudott disszidálni és szüksége volt lelkipásztorra. A lengyel pápa bennünket is képviselt” – mondta Seregély István nyugalmazott egri érsek.
(Forrás: MTI)