Magyarország magyarázatot vár Ukrajnától

2011. május 16.
Ossza meg ismerőseivel!

    Németh Zsolt külügyi államtitkár a parlament nemzeti összetartozás bizottsága és külügyi bizottsága együttes zárt ülése után hétfőn újságíróknak azt mondta: mintegy kéttucat esetet azonosítottak be. Hozzátette: ezek az incidensek az ukrán titkosszolgálathoz köthetők, és a magyar fél ezeket törvénysértőnek tartja. Nem pusztán az ukrán belső törvényeket sértik a történtek, hanem a nemzetközi jogot is sérti mindaz, ami ezeket az állampolgárokat érte – mutatott rá az államtitkár, aki példaként a bécsi konvenciót említette.
       
    Magyarország határozottan úgy gondolja, hogy Ukrajnának ezt a tevékenységet fel kell függesztenie, hozzátéve, erre felszólították az ukránokat. Magyarország nem tűri, hogy magyar embereket, ha igényeltek állampolgárságot, ha nem, atrocitások érjenek bárhol a Kárpát-medencében – szögezte le, és hangsúlyozta: a történtekre magyarázatot és megfelelő jogorvoslatot is várnak az ukrán féltől. Megjegyezte: kíváncsiak arra, hogy az ukrán titkosszolgálat saját jószántából járt el, vagy adott esetben politikai megrendelést hajtott végre, illetve, hogy egy másik, ukrán és esetleg egy erősebb titkosszolgálat együttműködése nem húzódhat-e meg a háttérben. A külügyi államtitkár közölte, várhatóan még májusban – részben ez ügyben – Kijevbe látogat. Németh Zsolt ugyanakkor azt mondta, vannak reményre okot adó jelek; miután Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes kifejezésre juttatta a magyar álláspontot, nem történtek újabb incidensek.

    +

    A Jobbik május 5-én kezdeményezte, hogy a parlament nemzetbiztonsági, külügyi és nemzeti összetartozás bizottsága együttes zárt ülésen hallgassa meg az ügyben Pintér Sándor belügyminisztert, Martonyi János külügyminisztert, Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettest és Pető Tibort, az Információs Hivatal főigazgatóját, választ keresve arra, hogyan juthattak az ukrán titkosszolgálat birtokába az ungvári főkonzulátus kameráinak felvételei. Semjén Zsolt előző nap azt mondta, hogy Magyarország – a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetséghez (KMKSZ) hasonlóan – érdeklődéssel várja az ukrán állam magyarázatát, hogy az ukrán biztonsági szolgálat miért zaklatott Kárpátalján élő magyar nemzetiségű polgárokat.

    A nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes újságírók előtt akkor hangsúlyozta: Magyarország kiáll azon kárpátaljai magyar nemzettársai és az ő emberi jogaik mellett, akiket zaklatás ért. A magyar állam nem hagyja sorsukra őket. A KDNP-s politikus felidézte, hogy az elmúlt napokban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetségtől és Ukrajnában élő magyar nemzetiségűek polgároktól jelzések érkeztek, hogy az ukrán biztonsági szolgálat, az SZBU zaklatta őket a honosítással kapcsolatban, illetve azt firtatva milyen kapcsolatuk van Magyarországgal, jártak-e az ottani magyar konzulátuson. A KMKSZ az ügyben levelet írt az ukrán államfőnek magyarázatot kérve a történtekre.
        
    Jurij Muska budapesti ukrán nagykövet május 4-én kijelentette: meg kell vizsgálni, honnan származik, és igaz-e az arról szóló információ, hogy az ukrán biztonsági szolgálat kárpátaljai magyarokat zaklatott.

    (Forrás: MTI)