A törvényt eredetileg Ivan Gasparovic államfő megvétózta, de ismét változatlan formában fogadták azt el. A második körben 77 képviselő szavazott a javaslat mellett, így a várakozásoknak megfelelően ismét sikerült elfogadni a szabályozást.
Ezért többek között bizonyos feltételek mellett, az egymást követő népszámlálások adatai által megerősítve húszról tizenöt százalékra csökkenhet a nyelvhasználati küszöb. A hivatalok meghatározott órákban foglalkozhatnak a kisebbségi nyelven ügyüket intéző polgárokkal. A kétnyelvű községek 2012 júniusa után mindkét nyelven kiadják majd az anyakönyvi és halotti kivonatokat, a kisebbségek képviselőinek joga lesz anyanyelvén kommunikálni a hivatallal.
Az egyes állomásokon feltüntethetővé válik a községek kisebbségi nyelven való elnevezése, de elsőként mindig a szlovák nevet kell feltüntetni, s az nem is lehet kisebb betűkkel írva, mint kisebbségi verziója. Ilyen módon lehet jelölni egyébként minden nyilvános feliratot is. A kisebbségi nyelvhasználati törvényben is megjelentek az ötventől 2500 euróig terjedő büntetések, a kormányhivatal döntése alapján szabják ki ezeket. Az intézkedés a magyar, cseh, bolgár, horvát, német, lengyel, roma, ruszin és ukrán nyelveket érinti.
Slota ismét érdekeseket mondott
A nyelvhasználati törvény vitájában most is inkább az ellenzéki képviselők bizonyultak aktívnak. Marek Madaric (Smer) szerint a törvény elfogadása komoly nehézségeket okozhat majd a hivatali kommunikációban és kapcsolatban áll Orbán Viktor revíziós politikájával. A politikus kifejtette, véleménye szerint a kisebbségek nyelvhasználati jogát a „minden nemzetközi normának” megfelelő jelenlegi szabályozás is megfelelően garantálja, módosítása pedig kártékony.
Az SNS elnöke, Ján Slota szintén felszólalt, és egyenesen lehazaárulózta a kormánypárti képviselőket, akik „kinevetnek” mindent, ami kicsit is szlovák.
(Forrás: MNO)