Mint fogalmazott, „egy nagy európai hagyott el bennünket, aki eseménydús életében fontos ösztönzést adott az európai integrációs folyamatnak”, és az Európai Parlament képviselőjeként, illetve rangidőseként „rátette kézjegyét az európai sikertörténetre”. A Nemzetközi Páneurópai Unió elnökeként Habsburg Ottó meghatározó módon járult hozzá a vasfüggöny leomlásához és a túlságosan hosszú ideig megosztott kontinens újraegyesítéséhez – szögezte le Barroso. Jelezte, hogy számára különösen emlékezetes az a határozott kiállás, amellyel Habsburg Ottó elítélte a totalitarizmus minden formáját, és védelmezte az alapvető európai értékeket. Habsburg Ottó politikai elkötelezettsége mindenki előtt példaként kell, hogy álljon, különösen nehéz időkben – emelte ki Barroso.
Közleményt adott ki Joseph Daul, az Európai Néppárt európai parlamenti frakcióvezetője is, aki azt hangoztatta, hogy Habsburg Ottó senkihez nem hasonlíthatóan része volt a európai integráció történetének. Egész életében a demokráciáért, a szabadságért, a népek egymás iránti megértéséért harcolt, és személyével mutatott példát egy határok nélküli, közös jövő építésére – fogalmazott.
Habsburg Ottó az első közvetlen választástól, 1979-től húsz évig volt az EP tagja, és ott az uniós intézmények erősítéséért, az uniós integráció elmélyítéséért harcolt – emelte ki Daul. Egykori frakciója, az Európai Néppárt „igaz európait, a demokrácia és a szabadság elkötelezett harcosát és jó barátot gyászol” Habsburg Ottó halálával – húzta alá Daul.
Életútjában a történelem nagy fordulópontjai tükröződnek
Az osztrák történelemhez való sokszoros kötődését és az európai egyesülésért kifejtett tevékenységét emelték ki osztrák állami vezetők a hétfőre virradóra elhunyt Habsburg Ottóra emlékezve. Életútjában az osztrák és az európai történelem nagy fordulópontjai tükröződtek – állt Werner Faymann kancellár részvétnyilvánító közleményében.
A kormányfő történelmi személyiségként méltatta az elhunytat. Kiemelte, hogy Habsburg Ottó „határozott ellensége volt a nemzetiszocializmusnak és a fasizmusnak, s a II. világháború után elszántan fellépett egy békés és egyesült Európáért és a vasfüggöny lebontásáért”. “Ha belegondolunk, hogy Habsburg Ottó 1912-ben, vagyis az első világháború előtt született, és egész életében a politika iránt érdeklődő és politikailag tevékeny volt, láthatjuk, hogy munkássága és politikai érdeklődése milyen kiterjedt volt” – írta Heinz Fischer szövetségi elnök.
Az utóbbi évtizedekben tevékenységének középpontjában egy egyesült Európa megteremtése állt, s minden erejével ennek szentelte magát – folytatódott az elnöki közlemény. Az osztrák államfő felidézte azt is, hogy Habsburg Ottó ötven évvel ezelőtt, 1961-ben mondott le a Habsburg-Lotharingiai ház trónörökösödési jogáról. Egyben utalt arra, hogy a nyilatkozat – és az ahhoz kapcsolódó más kérdések, így Habsburg Ottó beutazási jogának elismerése – politikai viták tárgya volt Ausztriában az 1960-as években. „Az utóbbi évtizedekben Habsburg Ottó és az Osztrák Köztársaság viszonya ésszerűbb és pozitívabb fejlődést mutatott” – fogalmazott Heinz Fischer a közleményben.
Az európai egyesülés utolsó nagy építőmestere
Az MTI-hez eljuttatott nyilatkozatában Bernd Posselt, a Páneurópai Unió német szervezetének elnöke, a bajor Keresztényszociális Unió európai parlamenti képviselője kiemelte: Habsburg Ottó – aki az elsők között csatlakozott a páneurópai mozgalomhoz – egyformán harcolt a nemzetiszocializmus és a kommunizmus ellen. Posselt emlékeztetett arra, hogy az utolsó magyar király és osztrák császár legidősebb fia Európa politikai egyesüléséért küzdött, mégpedig azzal a céllal, hogy egy nemzetek feletti szövetség jöjjön létre.
Részvétét fejezte ki Habsburg Ottó családjának hétfőn a köztársasági elnök. A Köztársasági Elnöki Hivatal MTI-hez eljuttatott közleménye szerint Habsburg György hétfőn telefonon tájékoztatta Schmitt Pál köztársasági elnököt édesapja haláláról. Ezt követően a köztársasági elnök személyesen fejezte ki részvétét Habsburg Ottó családjának, György fián keresztül – áll a közleményben.
(Forrás: MTI)