Brüsszelben kedden folytatott találkozójukon a felvidéki politikus – mint utóbb a sajtónak elmondta – megismételte, hogy Szlovákiában hiába alakult a magyarok szempontjából nyitottabb kormány, ez is figyelmen kívül hagyja az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ), illetve a Velencei Bizottság (az Európa Tanács mellett működő független szakértői testület) ajánlásait az államnyelvtörvény és a kisebbségi nyelvhasználati törvény módosítására vonatkozóan. Berényi felvetette Daulnak az állampolgárság ügyét is.
A tárgyalás kiemelt témái a kisebbségek jogainak védelme, a Szlovákiában élő kisebbségek jogainak helyzete, a kettős állampolgárság kérdése, valamint a néppárti együttműködés voltak. Mint ismeretes, az MKP is tagja Európa legnagyobb párttömörülésének, valamint az Európai Parlament legerősebb pártjának.
Berényi József tárgyalópartnerének elmondta, nehezményezi, hogy a szlovák kormánykoalíció nem teljesíti az európai intézmények, a Velencei Bizottság, az Európa Tanács és az EBESZ kisebbségi főbiztosa ajánlásainak döntő többségét. Ugyancsak sajnálatosnak tartja, hogy a szlovák kormánykoalíció nem vállalta fel az átfogó kisebbségi törvény megalkotását sem, holott a kormányban néppárti pártok is vannak. A jelenleg érvényes Fico-féle állampolgársági törvény hátrányos rendelkezéseinek eltörlését ugyan felvállalta a kormánykoalíció, de ez idáig nem történt meg, és ennek következtében már több személy vesztette el szlovák állampolgárságát. Ez a törvény azt is eredményezheti, hogy Európában növekszik a bizalmatlanság két EU-s ország között, és ez a mai Európában az MKP elnöke szerint elfogadhatatlan és aláássa az európai együttműködés lehetőségeit.
Joseph Daul elmondta, Franciaországban már elfogadott a kettős állampolgárság intézménye. Ezt mutatja az is, hogy a franciaországi elnökválasztás jelöltjei között is vannak kettős állampolgárok. Franciaország alkalmazza az aktív választójogot a határon túl élő francia állampolgárokra, azaz választhatnak és megválaszthatók is. Az Európai Néppárt frakciójának vezetője nagyra értékelte az MKP európai parlamenti képviselőinek, Bauer Editnek és Mészáros Alajosnak a munkáját – a néppárti frakción belül is. Mint mondta, az MKP megbízható partner.
Berényi József válaszul megjegyezte, hogy az MKP erre törekszik mindenkivel, aki érdekelt a demokrácia, a kisebbségvédelem és Dél-Szlovákia fejlesztésében. A tárgyalófelek megegyeztek abban is, hogy rendszeresen tájékoztatják egymást a szlovákiai helyzetről. Berényi József a tárgyalás végén meghívta Joseph Dault az MKP soron következő közgyűlésére.
Slota ötödik hadoszlopot lát a magyarokban
A szélsőségesen nacionalista politikus szerint „a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) és a Hídnak a képviselői a magyar kormány és parlament ötödik hadoszlopa Szlovákiában”. A szlovák politikai pártoknak ezt a „kemény irredentizmust és Nagy-Magyarország híveit” el kell utasítaniuk.
Slota szerint mindezt Berényi Józsefnek, az MKP elnökének a viselkedése bizonyítja. A politikus kifogásolja, hogy Berényi az Európai Parlamentben bírálta a szlovák kormány kisebbségi politikáját, illetve hogy Balogh Csaba új pozsonyi magyar nagykövetet tájékoztatta a szlovákiai belpolitikai fejleményekről.
„Felszólítom ezért az összes szlovák politikai pártot, hogy szakítsák meg mindenféle megállapodásukat, párbeszédüket és kapcsolataikat a veszélyes szlovákiai magyar pártokkal, amelyek felforgatják államiságunkat” – áll Slota felhívásában.
„Határozottan kérem elsősorban az Irány-Szociáldemokrácia (Smer) pártot, amely az utóbbi időben szívesen tetszeleg minden nemzeti és hazafias dolog képviselőjének szerepében, hogy hagyjon fel a szlovákiai magyar politikai szubjektumok képviselőivel való kollaborációval. Ennek a kollaborációnak és az átlagon felüli együttműködésnek a bizonyítéka például Kelet-Szlovákia, ahol nyílt koalícióban dolgoznak ezek a pártok” – fejtette ki az SNS elnöke.
(Forrás: MTI, Felvidék.ma)