Az ünnepi forgatag – már hagyományosan – igazi kavalkáddal vette kezdetét. [A ‘kavalkád’ szó eredeti jelentése: belovaglás, lovas felvonulás – A szerk.] A lovasok és lovas kocsik fölvonulása a Liszt Ferenc AMI (egykori Úttörőház) udvarárról indult, valamivel 16 óra után. A meghirdetett állomások érintésével körbejárták a várost, s a velük utazó néptáncosok útközben táncbemutatóval szórakoztatták az érdeklődőket. De már a színes népviseletek és hagyományőrző ruhák, s persze a míves kocsik meg a gyönyörű lovak látványa is sok embert kicsalogatott az utcára, ahol a fesztivál újságjában közölt program szerint várható volt a menet fölbukkanása.
Eközben a fesztivál központjában már megkezdődtek a programok. Kézműves-foglalkozások és -bemutatók már egész délután várták az érdeklődőket, s még javában tartott a fölvonulás, amikor a nagyszínpadon már a Holló együttes szórakoztatta a gyerekeket, akiknek a figyelmét nem volt könnyű megragadni, hisz ahova csak néztek, érdekes látnivalókat, finomságokat láttak, és csak úgy terjengett körülöttük a kürtőskalács illata. Ekkor már szaporábban szállingózott a fesztiválozó tömeg, és Kovács Kati 19 órakor kezdődő koncertjére valóban tömeggé dagadt.
A híres énekesnőt ezúttal nem egy zenekar, hanem csak egy billentyűs kísérte, de hát ma már így megy ez. A sok ismert sláger így is kitűnő hangulatot teremtett, miközben sokan már az iparcikkpiac területén fölállított vidámparkkal is ismerkedni kezdtek. A pénteki műsor ezzel véget ért, így lehetett erőt gyűjteni a másnap reggeltől hajnalig szakadatlan programokra.
Szombaton 9 órakor a paprikás ételek főzőversenyének megnyitójával, illetve a Paprikafutás startjával vette kezdetét a fesztiváli menetrend. Miközben a főzőmesterek már javában sürögtek-forogtak, a Hartai Nemzetiségi Ifjúsági Fúvószenekar hívogatója után, 10 óra 30-kor került sor a fesztivál hivatalos megnyitójára, amelyen részt vett dr. Bábel Balázs Kalocsa-kecskeméti érsek, dr. Bagó Zoltán, hazánk Európa-parlamenti képviselője, valamint dr. Semjén Zsolt, a körzet országgyűlési képviselője is. A nyitóbeszédet Török Ferenc polgármester mondta. Egyebek közt szólt a kalocsai fűszerpaprika ágazat helyzetéről is. Rámutatott: az utóbbi évtizedekben a kalocsai paprika sajnos sokat veszített pozíciójából, elsősorban a nemzetközi élelmiszerpiaci erőtér többszöri átrendeződése miatt, de beszélt azokról az erőfeszítésekről is, amelyeket a város és a paprikaüzem vezetősége folytatnak egymással karöltve, amihez jelenleg a kormányzat és a törvényhozás is támogatólag áll hozzá.
A polgármester beszéde után a paprikalovagok avatása következett. A jelölteket a kalocsai paprika, illetve a hozzá kapcsolódó gasztronómiai hagyományok fejlesztésében, népszerűsítésében szerzett érdemeik alapján választják ki. Ebben az esztendőben Semjén Zsolt térségünk országgyűlési képviselője, Török Ferenc polgármester, Szántó Lajos termelő, és Garaczi János a lajosmizsei Tanyacsárda ügyvezetője, Venesz-díjas mesterszakács részesült a kalocsai paprika lovagja címben.
Közben – a gyerekek legnagyobb örömére – már javában járt a paprikavonat, és időszakonként városi sétajáratra vitte a kocsikázni vágyókat egészen késő estig, és várta őket az ugrálóvár, meg a pónilovak a Kubikus parkban. A főzőverseny 17 órakor tartott eredményhirdetéséig élvezhettük a Maszk Színház „Borok, dalok, bábok” című előadását, volt kerékpártúra, táncbemutató (Baglas Fundamentum táncegyüttes, Marcali, Hétszínvirág AMI, Kalocsa), koncert a Soundvitch együttes jóvoltából, sőt még fesztiválkirálynő-választás is. Utóbbira délután háromkor került sor. Az idei paprikakirálynő Kovács Szimonetta, a Kalocsai Hagyományőrző Népi Együttes táncosa lett, első udvarhölgyének Romsics Erzsébetet, a Liszt Ferenc AMI táncosát, míg második udvarhölgyének Jakab Anitát, a Kalocsai Fiúk nevű együttes táncosát választották.
A legnagyobb közönségsiker az X-Faktor sztárjainak koncertje volt. Aligha túlzás, hogy Kalocsa közterei ilyen hatalmas tömeget még sohasem láttak. Szemléltetésül csak annyit, hogy a piacnak az ABC felőli bejáratától az onnan huszonöt méterre, a Duna Áruház sarkánál álló fazekas mintabolt faházig eljutni bő negyedórás küzdelembe került. Wolf Kati, Janicsák Veca, Király L. Norbert és Vastag Csaba neve ismerősként cseng azoknak, akik figyelemmel kísérték az említett tehetségkutató műsort, amint bizonyára tette az a több ezer ember is, akik épp erre a produkcióra jöttek el legnagyobb számban, s akik meg is töltötték lényegében az egész teret. A fesztivál záró rendezvénye volt az utcabál, amelyen a Sangria zenekar húzta a talpalávalót hajnalig.
Összefoglalva: az eddigi legnagyobb szabású Paprikanapokon vagyunk túl. Az új helyszín kitűnően vizsgázott, tökéletesen alkalmas volt arra, hogy egymástól homlokegyenest különböző produkciók és látványosságok kellően elkülönüljenek ahhoz, hogy ne zavarják egymást, de mégis elég közel ahhoz, hogy szervesen összekapcsolódjon az egész rendezvény, s az egyik helyszínről a másik könnyen elérhető legyen.
(Forrás: Kalohírek)