A Kereszténydemokrata Néppárt részvétnyilvánítása: Mély megrendüléssel vettük tudomásul, hogy Makovecz Imre korszakalkotó jelentőségű, nemzetközileg is elismert építész életének 76. esztendejében elhunyt. Személyében a kulturális nemzetegyesítésért fáradhatatlanul tevékenykedő művészt gyászolunk. Bízunk benne, hogy egyedi építészeti stílusa, művészi hitvallása tanítványai és az általa alapított Magyar Művészeti Akadémia tevékenységében él tovább. A templomaival híressé vált alkotó az utóbbi időben az országépítés más formáját is elénk állította a kolontári katasztrófa utáni helyreállításban végzett munkájával. Nemzeti elköteleződésével, megalkuvást nem tűrő személyiségével példát mutatott mindannyiunknak.
+
Schmitt Pál köztársasági elnök osztozik Makovecz Imre családjának gyászában. Az államfő keddi közleményében úgy fogalmaz: Makovecz Imre tudta, hogy a magyar egy jobb sorsra érdemes, alkotó nép, amelynek nem csak múltja van. Hitte, követelte és építette a jövőt hatalmas lelkével, minden idegszálával, utolsó erejével.
A törődött kézfej megpihen. Valami azonban folytatódik: Makovecz Imre arra a csillagösvényre lépett, ahová templomtornyai viszik fel a magyarok imáját – áll a köztársasági elnök közleményében. Makovecz Imre bevégezte földi útját. Vége a nagy tervezésnek, a ceruza táncának a papíroson, vége a megharcolt feladatoknak, az országépítésnek, az örök aggódásnak, az értünk haragvásnak – fogalmaz Schmitt Pál. Fájdalmunk által is egy közösség, egy nemzet vagyunk – zárul az államfő keddi közleménye.
+
Makovecz Imre kitüntetései:
1969 – Ybl Miklós-díj
1987 – Ifjúsági Díj
1987 – Amerikai Építészek Szövetségének tiszteletbeli tagja
1989 – SZOT-díj
1990 – Kossuth-díj
1992 – A Skót Építésszövetség tiszteletbeli tagja
1993 – Dundee-i Egyetem díszdoktora
1996 – A Magyarországért Alapítvány Magyar Örökség Díja
1997 – Francia Építészeti Akadémia Nagy Aranyérme
1998 – A Brit Építésszövetség tiszteletbeli tagja
2001 – Corvin lánc kitüntetettje
2003 – Príma Primissima Díj
1999 – Steindl Imre Díj
Ismertebb épületei
Ravatalozó, Budapest, Farkasréti temető
Evangélikus templom, Siófok
Paksi templom
Magyar pavilon, Sevilla, Világkiállítás
Sportuszoda, Eger
Egyetemi épület (Stephaneum), Piliscsaba
(Forrás: kdnp.hu)