Már igényelhető az egyösszegű végtörlesztés

2011. szeptember 29.
Ossza meg ismerőseivel!

    A Kormany.hu portálon megjelent ismertető szerint azok a devizahitelesek élhetnek a végtörlesztéssel, akiknek a devizahitelük fedezetéül ingatlanalapú jelzálog szolgál. Ezeknek a devizakölcsönöknek több mint 80 százaléka 10 millió forint alatti, a maradék 20 százalék pedig a 10 és 30 millió forint közötti, 30 millió forint feletti devizaalapú jelzálogkölcsönt mindössze 38-40 ezer család vett fel.

    A devizahiteleseknek a végtörlesztésre vonatkozó írásbeli kérelmüket ez év december 30-ig kell beadniuk a bankjuknak, és az igénybejelentéstől számított 60 napon belül kell teljesíteniük. A hitelintézeteknek a törvényben rögzített árfolyamokat kötelező alkalmazniuk, ha az árfolyam a kölcsön folyósításakor nem volt magasabb a törvényben rögzítettnél, és a hitelfolyósító június 30-ig nem mondta fel a kölcsönszerződést.

    Emellett a devizahiteleseknek vállalniuk kell az áthidaló- vagy gyűjtőszámlahitelből eredő tartozás végtörlesztését is, amennyiben devizakölcsönükhöz kapcsolódik ilyen. Ha az adós teljesíti ezeket a feltételeket, a pénzintézet nem utasíthatja el a végtörlesztési igényt, és 60 napon belül elő kell készítenie a szerződés lezárását.

    Az ingatlanfedezetű devizahitel és a gyűjtőszámlahitel végtörlesztéséért nem számítható fel költségtérítés és egyéb díj vagy jutalék. A devizahitellel rendelkezők megsegítésére kidolgozott lehetőségekkel élőket a jogszabály mentesíti a személyi jövedelemadó, az ajándékozási, visszterhes vagyonátruházási illetékfizetési kötelezettség alól a pénzintézetek által elengedett követelés, az ingatlan értékesítéséből származó jövedelem, a kedvezményes bérleti díj formájában juttatott bevétel, illetve az ingatlan kedvezménnyel történő visszavásárlása után.

    A közlemény szerint díjmentessé válik az állam lakásvásárlásával, valamint a devizában felvett lakáshitelből származó követelés rögzített árfolyamon történő végtörlesztésével összefüggésben kezdeményezett jelzálogjog, végrehajtási jog, továbbá az elidegenítési és terhelési tilalom törlésére irányuló eljárás, akárcsak a vételi jog bejegyzésére irányuló eljárás és a Nemzeti Eszközkezelő javára történő vagyonkezelői jog bejegyzése.

    Az új törvény korlátozza a devizaalapú hitel- és kölcsönszerződéseknél devizában felszámítható költségeket, díjakat is. Kizárólag azokat lehet felszámítani devizában, amelyek az adott szerződés teljesítésének és fenntartásának érdekében a devizaforrás megszerzésével közvetlenül kapcsolatban állnak.

    A Penzcentrum.hu internetes újság egyik szerdai cikkében rámutatott: egyes bankok lehetőséget biztosítanak arra, hogy forinthitellel váltsa ki a devizahitelt az adós, rögzített árfolyamon. Ezzel a megoldással bizonyos esetekben az árfolyamnyereség mellett a havi törlesztőrészleten is spórolhatnak az adósok.

    A hitelkiváltásnál érdemes hangsúlyozni, hogy a bankok helyzete és jelenlegi stratégiája nem azonos. Vannak olyan pénzintézetek, akiknek nagyobb devizahitel-állományuk van és magasabb veszteséget fognak elkönyvelni a végtörlesztés miatt, miközben más bankok, akiknek kisebb a devizahiteles portfóliójuk, ügyfélszerzésre igyekeznek majd kihasználni a kínálkozó lehetőséget. Emiatt, bár a legtöbb bank megpróbálja majd megtartani saját ügyfeleit, így várhatóan jelentős különbségek lesznek az árazásban a különböző bankok között. Elképzelhető, hogy akkor jár a devizahiteles a legjobban, ha a forinthitelt nem annál a banknál veszi fel, ahol a jelenlegi devizahitele is van – olvasható a Penzcentrum.hu írásában.

    (Forrás: MTI)