„Azt gondolom, remélhető az elmozdulás. Ha a kapcsolatrendszert stratégiai szempontból nézzük, egyértelmű, hogy a megbékélésnek, a kiegyezésnek nincs alternatívája” – állítja a nagykövet abban az interjúban, amely a Szabad Újság című szlovákiai magyar társadalompolitikai hetilap legújabb számában jelent meg.
„Mind Magyarország, mind Szlovákia számára fontos a rendezés kérdése. Magyarország erős Európát akar, amely azonban nem létezhet erős Közép-Európa nélkül, s az erős Közép-Európa pedig elképzelhetetlen az erős magyar-szlovák együttműködés nélkül. A magyar kormánynak ez egyértelmű célkitűzése. Hiszek abban, hogy előrelépést érhetünk el” – fejtette ki a diplomata, aki alig tíz napja adta át megbízólevelét Ivan Gasparovic szlovák államfőnek.
Balogh Csaba úgy véli: nagy gond, hogy a két társadalom nem sokat tud egymásról. „Különösen a szlovák társadalomban meglehetősen hiányos és fals kép alakult ki a magyarokról, Magyarországról. De be kell vallanunk, Magyarországon is keveset tudunk a mai szlovák társadalomról” – jegyezte meg.
A szlovákiai magyarsággal kapcsolatban meggyőződése, „hogy a szlovákiai magyarság útja a közös érdekérvényesítés. Az itteni magyar politikusok és a magyar politikai vezetés számára is egyértelmű: a jelenlegi megosztottság nem használ a közösségnek” – mondta a diplomata.
A magyar kormánynak a parlamenten kívüli Magyar Koalíció Pártjához (MKP), illetve a kormánykoalíciós Híd magyar-szlovák párthoz való viszonyulásáról elmondta, hogy „a magyar kormány álláspontja világos, s ezt az álláspontot meggyőződéssel tudom képviselni: az MKP a felvidéki magyar közösség érdekeinek a hiteles képviselője. A szlovákiai magyarság politikai megosztása sem stratégiai, sem taktikai szempontból nem volt szerencsés lépés, már középtávon is a parlamentbe való bekerülést sodorhatja veszélybe mindkét párt esetében. Az etnikailag vegyes párt létrehozása és működése egy olyan előzmények nélküli kísérlet, amelynek a közösség identitásának megőrzésére gyakorolt hatásait nem érezzük.”
A Híddal kapcsolatban a magyar nagykövet hozzátette: „a jó szándékot, s azt, hogy a párt képviselni kívánja ezeket az (magyar) ügyeket, nem vitatom, de a gyakorlat azt mutatja: a magyar közösség számára fontos kérdésekben nehezen tudja keresztülvinni elképzeléseit”.
Ami Budapest és Pozsony államközi viszonyát illeti, Balogh Csaba kifejtette: „azt gondolom, a (szlovák) kormánykoalíció pártjai alapvetően érdekeltek a viszony rendezésében, csak minden bizonnyal a rendezés alatt magyar és szlovák oldalon is mást értünk. Mi a felvidéki magyar közösség sorsának, helyzetének a rendezését, a jogegyenlőség megteremtését értjük a viszonyrendezés alatt, de nem biztos, hogy szlovák részről épp ezt értik alatta.”
(Forrás: MTI)