Pert fontolgat a népszámlálás kapcsán az EMNT és az EMNP

2011. november 02.
Ossza meg ismerőseivel!

    Az Emil Boc kormányfőnek és Traian Igaş belügyminiszternek címzett nyílt levelet Kolozsváron, sajtótájékoztatón ismertette Toró T. Tibor, az EMNT ügyvezető elnöke, és Gergely Balázs, az EMNT közép-erdélyi régiójának elnöke.

    Toró szerint az állami intézmények elbukták a népszámlálás megrendezésének tesztjét, mivel a tizenegy nap alatt számos szabálytalanság történt.

    Az EMNT és az EMNP nyílt levele szerint – amelyet Tőkés László írt alá az EMNT elnökeként és az Európai Parlament alelnökeként – a népszámlálás rendkívül fontos egy állam igazgatása szempontjából, de a nemzeti közösségek számára is, mivel jogaik egy része számarányukra alapozódik.

    A levél szerint az EMNT akkreditált népszámlálási megfigyelői egy sor szabálytalanságot tapasztaltak a folyamat átláthatóságával kapcsolatban.

    Ilyen szabálytalanság történt Kolozsváron, ahol a törvényes határidőn belül kérelmezett megfigyelői akkreditációkat csak hét nappal a népszámlálás kezdete után bocsátotta ki az illetékes hatóság.

    A levél arra is kitér, hogy több erdélyi településen a számlálóbiztos nem megfelelően kezelte a nemzetiségre, anyanyelvre és vallásra vonatkozó kérdéseket: átugrottak rajtuk, vagy „elfelejtették” feltenni, esetleg megtagadták a válaszok rögzítését a kérdések fakultatív jellegére hivatkozva.

    Egy másik szabálytalanság az, hogy a számlálóbiztosok csak az etnikai-vallási identitást nem firtató M-típusú űrlapokon rögzítették a 12 hónapnál rövidebb ideje külföldön tartózkodó személyek adatait, holott ezt a P-típusú űrlapokon is meg kellett volna tenniük.

    Azt is jelzi az EMNT és az EMNP, hogy több településen kiradírozható golyóstollal történt az adatfelvétel.

    Toró T. Tibor a sajtótájékoztatón elmondta, az EMNT és az EMNP elemzi annak lehetőségét, hogy a közigazgatási bíróságon kérje: a népszámlálási megfigyelők az adatok feldolgozása során is jelen lehessenek. „Átláthatóságot akarunk a végleges adatok ismertetéséig, elképzelhető, hogy bepereljük az Országos Népszámlálási Bizottságot, a belügyminisztériumot és több prefektúrát” – fejtette ki Toró. Hozzátette, már több megyében kérték a megfigyelők akkreditációjának meghosszabbítását, de eddig csak elutasító válaszokat kaptak.

    Hangsúlyozta: ha kiderül, hogy a népszámlálás eredményeit meghamisították, az EMNT és az EMNP panaszt tesz az Európai Bizottságnál és az Európai Parlamentnél

    (Forrás: kronika.ro)