Aktív marad a Szent Kereszt Kórház

2011. november 24.
Ossza meg ismerőseivel!

    Török Ferenc köszöntötte a sajtó képviselőit, majd örömének adott hangot, hogy a korábban megígért folyamatos tájékoztatás keretében ismét pozitív fejleményekről számolhatnak be. Közismert: a kórház helyzete évek óta neuralgikus pontja a város életének, léte évekig hajszálon függött. Sokan már le is mondtak róla, javaslatok születtek, hogyan válhatna meg a város a kórház terheitől. Az új önkormányzat ugyanakkor mindent megtett, és meg is fog tenni annak érdekében, hogy a kórházat megmentse a város és a térség lakóinak a számára, és az ott lévő munkahelyeket megtartsa.

    A polgármester a kórház ügyét sikertörténetnek nevezte, majd egy metaforát segítségül hívva jellemezte a kórház helyzetét: – A kalocsai kórházat 2010-es állapotából, amikor is intenzív osztályra került, sikerült kimentenünk. A kórházi menedzsment legutóbbi, múlt pénteki tárgyalásai nyomán pedig azt is kijelenthetem, hogy egy egyszemélyes kórterembe toltuk ki, ahol a „beteg” a gyógyulás útjára lépett – fogalmazott Török Ferenc.

    Hatalmas, összehangolt munka után óriási siker az, hogy a kórház aktív kórház maradhat, ami immár bizonyos. Ebben való közreműködésükért és áldozatos munkájukért köszönetet mondott a polgármester dr. Semjén Zsoltnak, országgyűlési képviselőnknek, a főigazgató asszonynak, önkormányzati biztos asszonynak, valamint a kórház minden dolgozójának. Mielőtt átadta volna a szót a főigazgató asszonynak, emlékeztetett, hogy a kórház jelenleg ugyanakkora forrásból gazdálkodik, mint amennyi a bevétele. A működés költség-forrás egyensúlyának megteremtése büszkeségre adhat okot, hiszen ez igen ritka, talán egyedülálló a hazai kórházak között, ám hozzáfűzte, hogy a kórház öröklött adóssága óriási terhet jelent, amivel majd foglalkozni kell.

    Ezután dr. Vadász Mária számolt be tárgyalásaik eredményeiről, és elmondta, hogy mit jelent ez az aktív kórházi státusz, illetve mit jelentett volna annak elvesztése. Ebben az időszakban minden magyarországi kórház menedzsmentjének a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézettel (GYEMSZI-vel) kell egyeztetnie az adott kórháznak a most kialakítás alatt álló egészségügyi ellátó rendszerben a jövőben betöltendő szerepéről. Kórházunk vezetősége a GYEMSZI Egészségszervezési és Finanszírozási Főigazgatóságával folytatta le azt az elsőkörös egyeztetést, amelynek során eldőlt, hogy a Kalocsán és a kistérségben élők egészségének szolgálatában aktív kórházként folytathatja-e feladatai ellátását a Szent Kereszt Kórház, vagy úgynevezett funkcióváltó kórház lesz. Ez utóbbi esetben járó beteg ellátáson, egynapos sebészeten és krónikus ellátáson kívül más tevékenységet nem folytathatna. Ez a veszély most elhárult, mert a tárgyalások eredményeként kórházunk megőrizheti aktív státuszát, amit dr. Vadász Mária annak fényében nevezett különösen nagy sikernek, hogy a GYEMSZI eredeti elképzeléseiben „zéró aktív ágyszámot szántak” a Kalocsai Kórháznak.

    A főigazgató asszony arról is szólt, hogy a GYEMSZI támogatja a kórházvezetőség azon törekvéseit, amelyek a sürgősségi ellátás, további járóbeteg-ellátás ambulanciák fejlesztésre irányulnak, s azon törekvéseket is, amelyek értelmében a kalocsai kórház kész arra, hogy más feladatokat átvéve tovább erősítse a betegellátás helyzetét és bővíthesse az ellátottak körét. Ezzel a tárgyalássorozat nem ért véget, a kórházak pontos jövőbeni szerepét a most következő tárgyalások során fogják kijelölni. Ám a legfontosabb kérdés eldőlt: a Szent Kereszt Kórház továbbra is aktív kórház marad.

    Munkatársunk kérdésére válaszolva dr. Vadász Mária elmondta, hogy még nem tudható, hogy ez konkrétan hány aktív ágyat jelenthet és mely osztályokon, ez ugyanis a jövőbeni tárgyalások függvénye. Ehhez Török Ferenc azt fűzte hozzá, hogy a GYEMSZI szakemberei 2009-10-es adatok ismeretében alakították ki álláspontjukat. Azonban a 2011-es adatsor megismerése után véleményüket átértékelték, így új alapokon lehetett kezdeni a tárgyalást.

    GYEMSZI – Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet – az egészségügyi államtitkárságnak az a főhatósága, amely megbízást kapott a kórházak struktúraváltásának lebonyolítására és feladataik átszervezésére. Megtudtuk azt is, hogy a kórház vezetősége beterjesztette a gyermekellátás újraindításához szükséges engedélykérelmet is, nappali gyermekkórház beindítására, folyamatos ügyeleti ellátás mellett. A sikert valószínűsíti, hogy ezt a struktúrát a GYEMSZI tárgyalói is nagyon korszerű megoldásnak tartották.

    Szintén kérdésre válaszolva a főigazgató asszony kifejtette, hogy a tárgyalások megalapozására a GYEMSZI komoly elemző munkát végzett, s az elkészült ellátási térképek alapján látható volt, hogy bizonyos megyei kórházakban 105%-os, vagy még magasabb a kihasználtság, tehát további feladatok befogadására, az ellátotti kör növelésére alkalmatlanok. Az ilyen okokból fölmerülő kapacitásigény ellátására pedig jók a kilátásaink, részben az elmúlt években létrejött, az átlagosnál jobb infrastruktúra, különösen a központi műtőblokk színvonala és fölszereltsége miatt, másrészt a kórháznak az önkormányzattal való kifogástalan kapcsolata is javítja esélyeinket.

    (Forrás: Kalohírek)